فواید روغن لیموترش برای پوست، مو و سلامت بدن

تغذیه سالم

مرکبات به دلیل کاربرد فراوان‌شان در غذا و دارو منبع اصلی روغن‌ های ضروری هستند و روغن لیمو ترش به دلیل تطبیق پذیری و ویژگی‌ های آنتی‌اکسیدان قوی اش، یکی از مهم‌ ترین روغن ‌های مرکبات به شمار می رود. فواید سلامتی روغن لیمو ترش به طور علمی مشخص شده ‌است. توانایی لیمو ترش برای تصفیه سموم از بدن، علت شناخته شدن آن بوده و به طور گسترده از لیمو ترش برای تحریک تخلیه دستگاه لنفاوی، احیای انرژی، پاکسازی پوست و مبارزه با باکتری ‌ها و قارچ ‌ها استفاده می ‌شود.

در حقیقت روغن لیمو یکی از ضروری ترین روغن هایی است که برای بسیاری از اهداف از جمله سفید کننده طبیعی دندان، پاک کننده خانگی و خشبو کننده لباسشویی استفاده می شود. روغن لیمو چیست؟ لیموترش که از لحاظ علمی یکی از مرکبات است گیاهی گلدار بوده که به خانواده گیاهان نیمه ‌گرمسیری تعلق دارد. لیمو ترش در بسیاری از مناطق در سراسر جهان رشد می کند، هرچند این گیاه بومی آسیا بوده و اعتقاد بر این است که حدود ۲۰۰ سال قبل از میلاد به اروپا آورده شده است.

در آمریکا ملوانان انگلیسی برای محافظت از خود در برابر امراض و بیماری ‌های ناشی از عفونت‌ های باکتریایی در دریا از لیمو ترش استفاده می ‌کنند. روغن لیمو ترش توسط پرس سرد پوست لیمو (نه میوه درون لیمو) به دست می آید. در واقع پوست لیمو به دلیل فیبرهای محلول در چربی آن بیشترین میزان مواد مغذی لیمو را داراست. روغن لیمو ترش متشکل از بسیاری از ترکیبات طبیعی از جمله ترپن ها، سزکویی‌ ترپن ها، آلدهیدها، الکل ‌ها، استرها، و استرول ها است. لیمو و روغن لیمو به دلیل خواصی چون رایحه های شاداب و تمیز، پاکسازی و تصفیه محیط و تمیزکاری محبوب هستند.

تحقیقات نشان می دهد که روغن لیمو حاوی آنتی اکسیدان های قوی است و به کاهش التهاب، مبارزه با باکتری ها و قارچ ها، افزایش سطح انرژی و کاهش هضم کمک می کند. خاصیت روغن لیموترش روغن لیمو برای از بین بردن حالت تهوع و استفراغ اگر به دنبال راهی برای رهایی از حالت تهوع هستید، به خصوص اگر باردار هستید و هر صبح این حالت را تجربه می کنید، روغن لیمو ترش به عنوان یک درمان طبیعی و موثر عمل می ‌کند.

یک کارآزمایی بالینی، تصادفی و کنترل ‌شده در سال ۲۰۱۴ اثر استنشاق لیمو بر روی حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری را مورد بررسی قرار داد. یکصد زن باردار مبتلا به حالت تهوع و استفراغ به چند گروه کنترل تقسیم شدند و شرکت کنندگان گروه به محض آن که احساس تهوع می کردند ، روغنی را تنفس می کردند. محققان دریافتند که بین گروه های شاهد و شرکت کننده در میانگین نمرات تهوع و استفراغ، اختلاف آماری قابل توجهی وجود دارد، این در حالی بود که گروهی که روغن لیمو را استنشاق کرده بودند، دارای نمرات بسیار پایین تری بودند و حالت تهوع در آن ها بسیار کاهش یافته بود.

این تحقیق نشان داد که روغن لیمو ترش می‌ تواند به عنوان ابزاری برای کاهش حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری استفاده شود. روغن لیموترش هضم و گوارش را بهبود می بخشد روغن لیمو ترش می تواند به تسکین مشکلات گوارشی، از جمله مسائلی مانند گاستریت و یبوست کمک کند. یک مطالعه حیوانی در تعاملات شیمیایی و بیولوژیکی که در سال ۲۰۰۹ منتشر شده، نشان داد که وقتی روغن لیمو به موش ها داده شد، توسط کاهش مخاط شکمی (مایع معده) و کار کردن به عنوان یک عامل محافظ گوارشی علیه لژیون های معده علائم گاستریت کاهش یافت.

همچنین یک مطالعه ۱۰ روزه کنترل شده به صورت تصادفی ، با هدف بررسی تأثیر روغن لیمو، رزماری و نعناع بر روی یبوست در سالمندان انجام شد. محققان دریافتند افرادی که از روغن های ضروری مذکور برای ماساژ شکمشان استفاده کرده بودند، نسبت به سایرین دارای یبوست کمتری بودند. آن ها همچنین دریافتند که تعداد حرکات روده در گروه آزمایش شده بیشتر شده بود. تسکین طبیعی یبوست در میان شرکت کنندگان دو هفته پس از درمان نیز ادامه داشت. خواص روغن لیمو برای پوست روغن لیمو ترش با کاهش آکنه، تغذیه پوست آسیب دیده و آبرسانی پوست به پوست شما کمک می کند. مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌ دهند که روغن لیمو قادر است آسیب سلول و بافت پوست که توسط رادیکال‌ های آزاد ایجاد می ‌شود را کاهش دهد.

این به خاطر فعالیت آنتی ‌اکسیدان قوی و تاثیرات ضد پیری روغن لیمو ترش است. علاوه بر این یک بررسی علمی منتشر شده حاکی از آن است که با توجه به ترکیبات ضد میکروبی روغن لیمو ترش ، این روغن ضروری در برابر مشکلات پوستی مثل تاول ‌ها، گزش حشرات، مواد چرب، بریدگی ‌ها، زخم‌ ها، سلولیت (تجمع ربی در زیر پوست) آکنه روزاسه و عفونت‌ های ویروسی پوست مانند زخم ‌های سرد و زگیل موثر است. روغن لیموترش برای لاغری آیا می دانید که روغن لیمو ممکن است قادر به تسکین شکافت چربی بدن باشد؟ همانند روغن گریپ‌ فروت که یکی از بهترین روغن ‌های ضروری برای کاهش وزن است، لیمو نیز حاوی d – limonene است که به حمایت از متابولیسم بدن شما کمک می‌ کند و غدد لنفاوی شما را تصفیه می‌ کند که این امر می ‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند.

یک مطالعه بر روی حیوانات در ژورنال بیوشیمی بالینی و تغذیه نشان داد که وقتی موش ‌ها با پلی فنول های لیمو که از پوست لیمو برای یک دوره ۱۲ هفته‌ای استخراج شده بود همراه شدند، افزایش وزن، انباشت پد چربی و ایجاد هیپرلیپیدمی، هیپرگلیسمی و مقاومت به انسولین به طور قابل توجهی سرکوب شد. پاکسازی و تصفیه بدن با روغن لیموترش روغن لیمو دارای اثر تمیز کنندگی و محافظت از بدن است. این روغن ضروری به دفاع از بدن در برابر عوامل بیماری زای مضر و ترویج سم زدایی از طریق خون و کبد کمک می ‌کند. روغن لیمو همچنین تخلیه غدد لنفاوی را تحریک می کند، که این امر به بدن کمک می کند تا خود را از پسماندها و سموم پاک کند.

مطالعه انجام‌ شده بر روی حیوانات در سال ۲۰۱۶ نشان داد که وقتی روغن اسانس لیمو به موش‌های مبتلا به آسیب حاد کبد و کلیه داده شد، توانست استرس اکسیداتیو و آسیب به هر دو عضو را کاهش دهد. مطالعه دیگر حیوانات، اثرات روغن لیمو و دیگر روغن‌های اسانس را بر وضعیت آنتی‌اکسیدان اندام‌ها در موش‌ها آزمایش کرد. درمان موش ‌ها به مدت شش ماه با روغن ‌های ضروری حتی با دوزهای پایین، به کاهش استرس اکسیداتیو و حفظ یکپارچگی ساختاری و فعالیت عملکردی اندام ها انجامید. ترکیب روغن ضروری لیمو و عصاره زنجبیل بیش ‌ترین تاثیر آنتی ‌اکسیدان را بر کبد و مغز موش ‌ها داشت.

روغن لیمو برای افزایش سلامت و بهداشت دهان در حالیکه روغن لیمو دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است، به عنوان یک درمان طبیعی برای بسیاری از بیماری های دهان، از جمله برفک دهان و نفس بدبو عمل می کند. همچنین این روغن مفید می تواند برای سفید کردن دندان ها به طور طبیعی و جلوگیری از پوسیدگی دندان نیز استفاده شود. یک کارآزمایی بالینی اثربخشی عصاره لیمو در درمان ترشحات دهانی را در ۹۰ بیمار مبتلا به اچ آی وی / ایدز مورد بررسی قرار داد و استفاده از عصاره لیمو برای جلوگیری از برفک دهان با توانایی آن در برخورد با شرایط موجود در یک جمعیت مبتلا به اچ آی وی تایید شد. اگر چه به دلیل ماهیت اسیدی لیمو ترش به عنوان عاملی در ایجاد فرسایش دندان شناخته می شوند، اما به نظر نمی رسد که روغن لیمو ترش باعث فرسایش مشابه اسید اسکوربیک شود.

کاهش سرفه و تحریک دستگاه لنفاوی با روغن لیموترش روغن لیمو خاصیت ضد باکتری، آنتی‌ اکسیدانی و ضد التهابی دارد به همین دلیل به افزایش سیستم ایمنی بدن و مبارزه با بیماری ‌های تنفسی کمک می ‌کند. هم چنین این روغن مفید به عنوان یکی از مهم‌ ترین روغن‌های ضروری برای آلرژی عمل می‌ کند. این روغن یکی از بهترین روغن ‌ها برای درمان سرفه است چون به سیستم لنفاوی کمک می ‌کند که شما را از پاتوژن های مضر محافظت کرده و باعث کاهش تورم در غدد لنفاوی شما می ‌شود. این روغن به عنوان عامل ضد میکروب کار می کند مطالعات نشان می ‌دهد که روغن لیمو ترش به خاطر دو ترکیب اصلی یافت ‌شده limonene و b–pinene در آن به عنوان یک عامل ضد میکروبی طبیعی عمل می‌ کند.

این باعث می‌ شود روغن لیمو یک ابزار قدرتمند در حفاظت از مواد غذایی باشد. روغن لیمو ترش می ‌تواند برای تصفیه سموم مضر، مثل باکتری ‌ها، قارچ ‌ها و عوامل پاتوژن مضر مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از عصاره لیمو به عنوان یک محصول تمیز کننده طبیعی، خانه شما را عاری از محصولاتی که با مواد شیمیایی خطرناک ساخته می‌ شوند نگه می‌ دارد. علاوه بر این، تحقیقات و بررسی ها حاکی از آن است که روغن لیمو می ‌تواند برای کمک به حفاظت از سیستم غذایی ما نیز مورد استفاده قرار گیرد. محققان در مطالعه بررسی اثرات نگهدارنده روغن لیمو، دریافتند که لیمو رشد باکتری در گوشت گاو را مهار می ‌کند. اسانس لیمو از رشد Listeria monocytogenes جلوگیری کرد، و این نشان می‌ دهد که نقش مهمی در پیشگیری از آلودگی مواد غذایی ایفا می ‌کند. این امر برای سیستم غذایی ما مفید است زیرا گزارش شده است که آلوده شدن مواد غذایی به باکتری هایی نظیر لیستریا مونوسیتوژنز، سالمونلا، استافیلوکوک اورئوس و اشریشیا کولی، بیماری های غذایی را به دنبال دارد.

فواید روغن لیموترش برای پوست، مو و سلامت بدن
لیموترش و روغن لیمو ترش حداقل ۱۰۰۰ سال در پزشکی آیورودا برای درمان طیف گسترده ای از مشکلات سلامتی استفاده شده است.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

لیموترش نعمت الهی برای سلامت

Image