تاثیر مثبت جینکو بر آلزایمر

طب سنتی و اسلامی

زهرا توکلی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: جینکو یکی‌از قدیمی‌ترین گونه‌های موجود در جهان است که می‌تواند ۱۰۰۰ سال عمر کند، به‌طوری‌که مصرف آن جهت آسم و برونشیت ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح معرفی شده‌است.

وی عنوان کرد: خاصیت دارویی گیاه جینکو در برگ‌های آن است که به صورت خوراکی جهت اختلالات حافظه مانند بیماری آلزایمر استفاده می‌شود. توکلی با اشاره به این‌که جینکو در شرایطی برای افراد پیر و کهنسال که دچار کاهش جریان خون در مغز شده‌اند استفاده می‌شود، عنوان کرد: این شرایط شامل کاهش حافظه، سردرد، زنگ زدن در گوش، اختلال تمرکز، عدم تعادل روحی، اختلال شنوایی است.

این کارشناس‌ارشد گیاهان دارویی گفت: برخی‌از مردم جینکو را برای سایر مشکلات مربوط به گردش خون مثل درد ساق پا هنگام راه رفتن و سندروم رینود استفاده می‌کنند.  وی با اشاره به این‌که برگ جینکو جهت اختلالات فکر کردن مربوط به بیماری لایم، شیمی درمانی و افسردگی نیز استفاده می‌شود، بیان کرد: برخی از مردم جینکو را جهت مشکلات جنسی استفاده می‌کنند.

توکلی با اشاره به این‌که مصرف عصاره‌ جینکو به‌عنوان کاهش استرس و دلهره مؤثر است، عنوان کرد: همچنین در افزایش حافظه مؤثر بوده و باعث تحریک گردش خون عمومی به خصوص در افراد مبتلا به آسم می‌شود.این کارشناس‌ارشد گیاهان دارویی با اشاره به خاصیت آنتی اکسیدانی و محافظت از اعصاب، افزود: این گیاه تأثیر درمانی مثبتی در حالات جنون و حالاتی شبیه به آلزایمر دارد.

وی ادامه داد: از این گیاه در درمان بیماری‌هایی مانند مبارزه با التهابات، آرتروز، بیماری روده تحریک پذیر، سرطان، بیماری قلبی، سکته مغزی،  گردش خون و سلامت قلب، سلامت مغز و پیشگیری از سکته، درمان اختلالات روانپزشکی و زوال عقل، کاهش اضطراب، استرس و سایر علائم مرتبط با بیماری آلزایمر، بهبود عملکرد مغز، درمان افسردگی، ضد التهاب، محافظت از بینایی و سلامت چشم، درمان سردرد و میگرن، بهبود علائم آسم، منبع ویتامین سی و آ و نیاسین، سدیم، فسفر، مس و پتاسیم، کاهش فشار خون، سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها، ضد آلزایمر،  افزایش حافظه و پیشگیری از فراموشی، درمان آلزایمر، پیش‌گیری از جنون، شیزوفرنی و افسردگی، تحریک گردش خون مغزی، بهبود مشکلات ناشی از نارسایی گردش خون در مغز مثل دلهره، استرس، کمی حافظه، مشکلات شنوایی و کاهش تمرکز، بهبود تفکر، بهبود رفتارهای اجتماعی، بهبود زوال عقل در آلزایمر و تسکین علائم اضطراب، درمان شب ادراری، افزایش توان جنسی، آرام کردن دردهای مثانه، درمان کرم‌های روده‌ای، درمان سوزاک، افزایش فشار داخل چشم ، مشکلات چشمی ناشی از دیابت، تحلیل عضلانی وابسته به سن، بیش فعالی، اوتیسم، مشکلات قلبی و … استفاده می‌شود.

توکلی افزود: جینکو ممکن است که در مواردی مانند اضطراب، کارایی ذهن، فراموشی یا زوال عقل، مشکل بینایی در افراد مبتلا به دیابت، درد پا هنگام راه رفتن به دلیل چریان خون کم، سندروم پیش از قاعدگی، سرگیجه و گیجی کاربرد داشته و مؤثر باشد.

این کارشناس‌ ارشد گیاهان دارویی بیان کرد: جینکو ممکن است در مواردی مانند فراموشی وابسته به افزایش سن، ناتوانی جنسی به دلیل مصرف داروهای ضد افسردگی، مشکلات ذهنی ناشی از شیمی درمانی، بالا بودن فشار خون، ام اس، افسردگی فصلی، و زنگ زدن در گوش مؤثر نباشد.

 

تاثیر مثبت جینکو بر آلزایمر
خاصیت دارویی گیاه جینکو در برگ‌های آن است که به صورت خوراکی جهت اختلالات حافظه مانند بیماری آلزایمر استفاده می‌شود.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

جینکو یا فسیل زنده از قدیمی‌ترین گونه‌های موجود روی کره زمین است که خاصیت‌های فراوانی را دارد.

Image