افزایش اعتماد به نفس

سلامت و روان

اعتماد به نفس موضوع مهمی است که می‌تواند در بسیاری از جنبه‌های زندگی همچون زندگی شخصی، روابط عاطفی، زندگی اجتماعی، حرفه، درآمد و... تاثیر بگذارد؛ به همین دلیل اهمیت بسیار زیادی دارد. شاید شما نیز در موقعیت‌هایی قرار گرفته باشید که به دلیل عدم اعتماد به نفس و اعتماد به قابلیت‌های خود، یک موقعیت خوب را از دست داده و نتوانسته باشید به موفقیت برسید. برخی از افراد فکر می‌کنند که راه های افزایش اعتماد به نفس مربوط به ایجاد تغییرات در ظاهر و نشان دادن زیبایی یا درآمد عالی خود به دیگران است؛ در حالی که بیشترین جنبه مربوط به افزایش اعتماد به نفس، به یک نیروی درونی مربوط می‌شود که سبب می‌گردد بدون نیاز به داشتن رفتار تهاجمی، به نمایش درآمدن دارایی‌های خود و یا پنهان شدن از چشم بقیه، به موفقیت برسید و زندگی خوبی داشته باشید. در این مطلب از مجله سلامت پلاس می‌خواهیم به شما راه های بالا بردن اعتماد به نفس را بگوییم تا بدانید برای موفقیت چگونه می‌توانید از این نیروی درونی کمک بگیرید؛ پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

افزایش اعتماد به نفس و موفقیت

اعتماد به نفس دقیقا همان نقطه عطف زندگی همه افراد است. احتمالا شما نیز افراد زیادی را دیده‌اید که در یک شرایط متوسط از نظر ظاهری، دانش و... توانسته‌اند به موفقیت‌ها و درآمد بسیار بالایی برسند و همچنین در روابط خود موفق باشند و برعکس افرادی را بشناسید که با وجود توانایی‌های بالا در زمینه کاری و علمی خود و همچنین زیبایی ظاهری، نمی‌توانند در حرفه و کسب و کار خود به موفقیت‌های زیادی برسند و تمام تفاوتی که این دو فرد دارند، تنها این موضوع است که نفر اول با راه های افزایش عزت نفس آشنا بوده و نفر دوم راه های افزایش اعتماد به نفس را نمی‌داند. به همین دلیل است که می‌گوییم اعتماد به نفس، نقطه عطف زندگی هر فردی است و با تقویت و افزایش اعتماد به نفس درباره ظاهر، سطح علمی، در آمد و... می‌توانید تغییرات بی‌نظیری را در زندگی خود مشاهده کنید.

با توجه به شرایطی که بسیاری از خانم‌ها در اجتماع دارند، افزایش اعتماد به نفس در زنان و همچنین افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان، اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه با چند راهکار اصلی برای افزایش اعتماد به نفس آشنا می‌شویم.

استفاده درست از زبان بدن برای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان

در ابتدای این مطلب گفتیم که با ایجاد تغییرات در ظاهر، همچون انجام عمل‌های جراحی و یا داشتن درآمد بالا، لزوما نمی‌توان به اعتماد به نفس دست پیدا کرد؛ با این وجود نمی‌توان تاثیر محرک‌های بیرونی را بر روی احساس درونی افراد را نیز منکر شد. یکی از راه های تقویت اعتماد به نفس استفاده درست از زبان بدن است؛ زیرا این مسئله نه‌تنها بر روی تفکر دیگران در ارتباط با ما، بلکه بر روی احساس درونی خودمان نیز تاثیر می‌گذارد. برای مثال افرادی که بسیار قوز می‌کنند یا همواره سر آن‌ها پایین است، نه‌تنها در نگاه اول کم اعتماد به نفس به نظر می‌رسند، بلکه به مرور، خود نیز به همین باور خواهند رسید. برای افزایش اعتماد به نفس در نوجوانان اولین راهکار اصلاح زبان بدن آن‌ها است.

یک روش بالا بردن اعتماد به نفس در جمع، این است که سر خود را بالا بگیرید، موقع نشستن صاف باشید و قوز نکنید، هنگام دست دادن؛ دست طرف مقابل را شل نگیرید و هنگام صحبت کردن با افراد حاضر در جمع، ارتباط چشمی برقرار کنید. همچنین طولانی‌مدت دست به سینه نشستن را کنار گذاشته و هنگام صحبت کردن از حرکات صحیح و کافی دست‌های خود نیز استفاده کنید. این مسئله که یکی از راه‌ های تقویت اعتماد به نفس است، هنگام صحبت در مقابل جمع و سخنرانی نیز اهمیت بسیاری دارد.

نحوه لباس پوشیدن برای افزایش اعتماد به نفس درباره ظاهر

هنگامی که در لباس خود، احساس راحتی و آرامش داشته باشید، سبب افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود. ظاهر خوب و مناسب یک روش بالا بردن اعتماد به نفس در جمع است. این موضوع به معنای مرکز توجه بودن به دلیل پوشش و یا استفاده از آیتم‌های خاص یا عجیب در پوشش خود نیست؛ بلکه باید بدانید چه رنگ‌هایی به شما بیشتر می‌آید، سایز لباس مناسب شما چیست، برای هر محیطی باید چه نوع پوششی داشته باشید و همچنین لباس‌های شما همواره تمیز اتو کشیده و با رایحه خوب باشد. این مسائل شاید به ظاهر ساده باشند؛ اما تنها در صورت رعایت نکردن آن‌ها، می‌توانید تاثیر مستقیم آن را در اعتماد به نفس خود متوجه شوید.

نوع پوشش، به‌خصوص در افزایش اعتماد به نفس در زنان اهمیت بسیار بالایی دارد؛ بنابراین بهتر است سبک پوشش مناسب خود که با طرز فکر، شخصیت و سبک زندگی شما همخوانی داشته باشد را پیدا کنید و از نوع پارچه‌ها، سایز مناسب و رنگ‌هایی استفاده کنید که نه‌تنها برای شما کاملاً مناسب باشند، بلکه احساس راحتی و آرامش بیشتری داشته باشید. به این نکته توجه نمایید که تمیز و مرتب بودن لباس و وسایل شخصی شما، اهمیت بسیار زیادی دارد. شاید پیروی از مد روز برای بسیاری از افراد جالب باشد؛ اما متناسب بودن لباسی که می‌پوشید، اهمیت بیشتری دار؛د بنابراین بهتر است از بین انواع پوشش‌ها و نوع آرایش‌هایب که ترند می‌شوند، موردی را انتخاب کنید که با شخصیت و سبک زندگی شما همخوانی بیشتری داشته باشد تا درعین آراستگی، زیبا و با اعتماد به نفس به نظر برسید.

صحبت کردن جسورانه یکی از راه‌های بالا بردن اعتماد به نفس

یکی از راه های ایجاد اعتماد به نفس هنگام صحبت کردن در مقابل جمع، تغییر لحن، ریتم صحبت کردن و همچنین کنترل زبان بدن هنگام سخنرانی است. هنگامی که قرار است در در مقابل یک جمع سخنرانی کنید و یا مطلبی را ارائه دهید، سعی کنید تا حد امکان به موضوعی که قرار است در ارتباط با آن صحبت نمایید، تسلط کافی داشته باشید. یکی از نشانه‌های تسلط داشتن، این است که به جای خواندن از روی متن، هر آنچه قرار است به دیگران انتقال دهید را به‌صورت ساده و شیوا بیان کنید. هنگام صحبت کردن، سعی کنید صدای شما به میزان کافی بلند باشد، تلاش کنید تپق نزنید، شمرده صحبت کنید و به میزان کافی بین صحبت‌های خود مکث داشته باشید. همچنین توجه کنید ریتم صحبت کردن شما یکنواخت نباشد؛ برای بیان برخی از مطالب نیاز است صدای خود را کمی بالاتر برده و هیجانی‌تر صحبت کنید و در برخی موارد نیاز است صدای خود را کمی پایین ببرید تا یکنواختی لحن حرف زدن شما از بین رفته و در نتیجه توجه مخاطب به شما جلب شود. هنگام سخنرانی از عبارات مودبانه استفاده کنید و سعی کنید جدی و در عین حال راحت به نظر برسید.

در کنار صحبت کردن مناسب، رعایت نکات پوششی، یکی از بهترین راه های افزایش اعتماد به نفس است. زمانی که به دلیل صحبت جسورانه و جذاب شما، نظر مخاطب جلب شود و همه به حرف‌های شما توجه کرده و آن را متوجه شوند، ناخودآگاه اعتمادبه‌نفس شما برای ادامه دادن، افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه بیان شیوا و جسورانه، یکی از راه های ایجاد اعتماد به نفس است. در نظر داشته باشید که یکی از راه های افزایش عزت نفس، این است که بتوانید به موقع و به صورتی مناسب، نظر خود را در جمع بیان کنید تا نه‌تنها حق شما ضایع نشود؛ بلکه سبب ایجاد ناراحتی یا از بین رفتن حق فرد دیگری نیز نشوید.

عمل گرا و مثبت‌اندیش بودن از راه های تقویت اعتماد به نفس

شاید متوجه این موضوع شده باشید که افرادی که دید مثبتی نسبت به مسائل دارند، نه‌تنها در کار خود موفق‌تر هستند؛ بلکه جذابیت بیشتری برای اطرافیان خود دارند، بنابراین با تغییر نگرش و طرز فکر خود نسبت به موضوعات و افزایش نگرش مثبت در زندگی، می‌توانید شخصیت کاریزماتیک‌تری از خود بروز دهید. همچنین یکی از مهم‌ترین راه های افزایش اعتماد به نفس، این است که به جای فکر کردن بیش از حد، دست به عمل بزنید و حتی کارهایی را انجام دهید که در شرایط عادی ممکن است برای شما کمی ترسناک به نظر برسد؛ برای مثال پروژه‌ای را قبول کنید که شاید به دلیل عدم اعتماد به نفس برای شما ترسناک به نظر بیاید و در حالت عادی آن را انجام ندهید، هنگام ورود به جمع با افراد جدید ارتباط برقرار کنید و تلاش کنید از هر یک از افراد چیزهایی را یاد گرفته و دامنه ارتباطات خود را گسترش دهید. همچنین یکی از راه های افزایش عزت نفس این است که با تلاش، اهداف خود در زندگی را محقق نمایید تا احساس رضایت ناشی از آن، بر روی اعتماد به نفس شما نیز تاثیر مثبتی داشته باشد.

لازم است مهارت‌های جدید کسب کنید، نقاط قوت خود را پرورش دهید و تلاش کنید زمان و انرژی خود را روی مسائل مهم خرج نمایید. پیش از آغاز کردن اهداف بزرگ، برنامه ریزی مناسبی داشته باشید و کارهای بزرگ را به قدم‌های کوچک تقسیم نمایید تا نه‌تنها یک دورنما از روش دستیابی به هدف خود داشته باشید؛ بلکه در صورت بروز مسائل و مشکلات در میانه راه، بتوانید شرایط را بهتر کنترل کنید.

تناسب اندام برای افزایش اعتماد به نفس درباره ظاهر

تناسب اندام و داشتن وزن مناسب، نیز یکی از مسائلی است که بر روی اعتماد به نفس افراد تاثیر می‌گذارد. به همین دلیل بسیاری از افراد تلاش می‌کنند با رژیم گرفتن و پیروی از رژیم‌های غذایی سخت، به وزن ایده‌آل خود برسند؛ اما به دلیل سختی رژیم‌ها، آن را در میانه راه رها می‌کنند و نه‌تنها وزنی که کم کرده‌اند باز می‌گردد، بلکه ممکن است افزایش وزن بیشتری نیز داشته باشند. همچنین با انجام رژیم‌های سخت، اغلب افراد با کمبود مواد مغذی روبه‌رو می‌شوند که این مسئله می‌تواند سبب ایجاد آسیب‌های روانی و کاهش اعتماد به نفس گردد. بنابراین رژیم‌های سخت راهکار خوبی برای افزایش اعتماد به نفس در رابطه یا برای زندگی شخصی نیستند.

در کنار رژیم‌های غذایی، ورزش کردن، مهم‌ترین عاملی است که نه‌تنها به اندام شما شکل داده و ماهیچه‌های شما را تقویت می‌کند؛ بلکه به دلیل ایجاد تعادل هورمونی در بدن شما، سبب افزایش اعتماد به نفس می‌گردد. بنابراین برای داشتن تناسب اندام و افزایش اعتماد به نفس، باید از یک رژیم اصولی پیروی کنید که بتواند مواد مغذی بدن شما را تامین کرده، شما را به وزن ایده‌آل برساند، برای شما اختصاصی باشد و همچنین این امکان را داشته باشد که با ارائه ورزش مناسب، اعتماد به نفس شما را نسبت به ظاهر خود افزایش دهد.

افزایش اعتماد به نفس
یکی از راه های ایجاد اعتماد به نفس هنگام صحبت کردن در مقابل جمع، تغییر لحن، ریتم صحبت کردن و همچنین کنترل زبان بدن هنگام سخنرانی است. هنگامی که قرار است در در مقابل یک جمع سخنرانی کنید و یا مطلبی را ارائه دهید، سعی کنید تا حد امکان به موضوعی که قرار است در ارتباط با آن صحبت نمایید، تسلط کافی داشته باشید. یکی از نشانه‌های تسلط داشتن، این است که به جای خواندن از روی متن، هر آنچه قرار است به دیگران انتقال دهید را به‌صورت ساده و شیوا بیان کنید. هنگام صحبت کردن، سعی کنید صدای شما به میزان کافی بلند ب

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اعتماد به نفس دقیقا همان نقطه عطف زندگی همه افراد است.

برچسب ها
Image