درمان دیسک کمر با طب سنتی

درمان و پیشگیری

درمان دیسک کمر با طب سنتی

فتق دیسک کمر یکی از شایع‌ترین علل کمردرد بوده و این عارضه می‌تواند به‌قدری طاقت فرسا و ناتوان کننده باشد که حتی زندگی روزمره فرد را نیز مختل سازد. این درد از ستون فقرات سرچشمه گرفته و به سمت پایین به یک یا چند اندام تحتانی ساطع می‌شود. از این رو، طب گیاهی برای کنترل و تسکین این درد، موارد جایگزینی برای داروهای شیمیایی ارائه می‌کند که این روش درمان و داروهای گیاهی برای کاهش میزان درد و التهاب بسیار مؤثر هستند.

از طرفی، به‌دلیل عوارض جانبی متعدد ناشی از مصرف داروهای مسکن، درمان دیسک کمر با طب سنتی و داروهای گیاهی در چند سال اخیر رواج پیدا کرده است. با این حال، باید بدانید که داروهای گیاهی نیز جوانب منفی خاص خود را دارند که واکنش آلرژیک یا حساسیت نسبت به این قبیل داروها یکی از این موارد است. به همین دلیل باید قبل از مصرف هرگونه داروی گیاهی برای درمان دیسک کمر، باید با پزشک خود مشورت کنید تا پیش‌تر از خطرات و فواید داروی گیاهی مد نظر مطلع شوید. درمان گیاهی دیسک کمر داروهای گیاهی که برای درمان فتق دیسک استفاده می‌شوند عمدتاً درد و التهاب مرتبط با این آسیب اسکلتی عضلانی را هدف قرار می‌دهند.

برخی از این گیاهان دارویی اعم از گیاه آرنیکا (گل همیشه بهار کوهی)، کوهوش سیاه، باتربور، مخمّر یوحنای مقدّس (علف چای، گُل راعی) و یام وحشی، خاصیت ضد درد یا مسکن دارند. برخی دیگر نیز مانند گیاه بابا آدم، بابونه گاوی و زردچوبه، خاصیت و اثر ضد التهابی داشته و از این رو موجب درمان می‌شوند. برخی از این گیاهان دارویی به‌صورت خوراکی و برخی بصورت موضعی در ناحیه مد نظر استفاده می‌شوند. از طرفی باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که داروهای گیاهی قادر به درمان فتق دیسک کمر نبوده و تنها درد و التهاب ناشی از این عارضه را تسکین می‌دهند. در ادامه مطلب به معرفی برخی از گیاهان دارویی مؤثر برای درمان دیسک کمر می‌پردازیم:

گیاه پنجه شیطان

پنجه شیطان گیاهی دارویی که با نام علمی Harpagophytum procumbens نیز شناخته می‌شود، گیاهی است که برای درمان دیسک کمر مؤثر است. این گیاه برای کمک به درمان مشکلات متعددی اعم از درد عضلانی، درد عمومی در سراسر بدن و بیماری دژنراتیو دیسک استفاده می‌شود. این گیاه طعم تلخی داشته و از ریشه یا برجستگی‌های دکمه مانند این گیاه برای مقاصد دارویی استفاده می‌شود. گیاه پنجه شیطان ضد التهاب و ضد آرتروز بوده و برای درمان فتق دیسک مؤثر است. طبق نتایج تحقیقات بالینی، مصرف دوز استاندارد این گیاه به‌صورت روزانه ۵۰ یا 100 میلی گرم به‌دلیل وجود ماده دارویی بنام Harpagoside می‌تواند درد را کاهش دهد.

گیاه بید سفید

بید سفید نیز نوعی گیاه دارویی است که می‌تواند در درمان علائم مرتبط با تنگی کانال نخاعی مؤثر باشد. بید سفید که برگرفته از رنگ سفید پشت برگ‌های این درخت بوده و با نام علمی Salix alba نیز شناخته می‌شود، از خانواده Salicaceae (بیدها) بوده و علاوه بر طعمی تلخ و گس، طبع سرد و خشکی نیز دارد. از پوست این درخت به عنوان دارویی برای تسکین درد ناشی از فتق دیسک کمر استفاده می‌شود. گیاه بید سفید، ضد التهاب و ضد درد بوده و حاوی سالیسیلات است که برای تسکین کمردرد مانند داروی آسپرین عمل می‌کند. دوز استاندارد مصرف روزانه گیاه بید سفید ۱۲۰ میلی گرم یا ۲۴۰ میلی گرم است که از حیث تسکین درد در کوتاه مدت نسبت به سایر فرآورده‌‍‌های دارویی بی اثر، بهتر عمل می‌کند. 

زردچوبه

زردچوبه با نام علمی Curcuma longa، گیاهی است که می‌تواند در درمان دیسک کمر مؤثر باشد. زردچوبه گیاهی گل‌دار از خانواده زنجبیل‌ بوده که طعمی تلخ و تند داشته و طبع آن گرم و خشک است. ریزوم زرد چوبه یا ساقه این گیاه برای کمک به کاهش التهاب مربوط به فتق دیسک کمر مؤثر است. اما به‌دلیل خاصیت تحریک کنندگی رحم نباید از زردچوبه در دوران بارداری استفاده شود. طبق تحقیقات بالینی، زردچوبه به دلیل غنی بودن از ترکیبی شیمیایی به‌نام کورکومین به عنوان یک عامل درمانی ایمن و مؤثر در برابر بیماری‌هایی اعم از بیماری التهابی روده، پانکراتیت، آرتروز و یووئیت (التهاب لایه میانی چشم) عمل می‌کند. بهترین روغن‌های گیاهی برای درمان دیسک کمر به‌دلیل تنوع بالای روغن‌های گیاهی، ممکن است برای شما تشخیص اینکه کدامیک از این رو‌غن‌ها می‌توانند برای کمردرد ناشی از دیسک کمر مؤثر باشند تا حدودی سردرگم کننده باشد.

روغن نعناع

روغن نعناع که از گیاه نعناع گرفته می‌شود جزو یکی از قوی‌ترین مسکن‌های طبیعی است. روغن نعناع فلفلی خالص حاوی حداقل ۴۴ درصد منتول خالص است که می‌تواند برای تسکین انواع دردها مؤثر باشد. روغن امرودی همانند روغن نعناع، روغن امرودی نیز دارای خاصیت مسکن و ضد درد است. گیاه امرودی حاوی متیل سالیسیلات است که مشابه آسپرین عمل می‌کند. چنانچه داروهای رقیق کننده خون یا سایر داروهای مربوط به بیماری خاصی را مصرف می‌کنید، قبل از استفاده از روغن امرودی با پزشک خود مشورت کنید؛ چرا که مصرف این روغن می‌تواند احتمال خونریزی را افزایش دهد.

روغن علف لیمو

روغن علف لیمو به‌دلیل خاصیت ضد قارچی خود به‌طور گسترده مورد تحقیق و مطالعه بوده است. نتایج تحقیقات انجام شده خاصیت ضد التهابی این روغن را ثابت می‌کنند. از اینرو، کاهش التهاب ناشی از مصرف این روغن می‌تواند به کاهش درد نیز کمک کند. روغن زنجبیل زنجبیل که غالباً از آن در غذاها استفاده می‌شود، به غیر از فواید غذایی دارای خواص ضد التهابی برای درمان فتق دیسک کمر نیز می‌باشد. روغن اسطوخودوس روغن اسطوخودوس علاوه بر رایحه محبوب خود، به عنوان روغنی چند منظوره برای درمان انواع بیماری‌ها کاربرد دارد. این روغن در کاهش کمر درد ناشی از دیسک کمر موثر است.

روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس به‌دلیل خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی خود می‌تواند تاثیر مسکن و ضد دردی در موارد دیسک کمر داشته باشد.

روغن بابونه (بابونه رومی و بابونه آلمانی) با اینکه بابونه عمدتاً به‌دلیل خاصیت تسکین دهندگی و آرام بخشی خود شناخته می‌شود (که به همین دلیل نیز اکثریت افراد حین بیماری چای بابونه مصرف می‌کنند)، اما یکی از مزایای دیگر این روغن این است که خاصیت کاهش اسپاسم عضلانی و کاهش التهاب نیز دارد. روغن رزماری اثرگذاری روغن رزماری در کاهش درد ناشی از فتق دیسک کمر امری است که طی تحقیقات بالینی اثبات شده است.

روغن چوب صندل

روغن چوب صندل دارای خاصیت ضد التهابی بوده و اثرگذاری نظیر داروهای ضد التهابی بدون نسخه دارد. التهاب و درد کمر را می‌توان با این روغن کاهش داد.

روغن سیاه دانه

ماده مؤثر اصلی موجود در روغن سیاه دانه، تیموکینون است که خاصیت محافظت عصبی دارد که این امر روغن سیاه دانه را در درمان بیماری‌های مرتبط با سیستم عصبی مرکزی مانند ام اس و آرتروز تبدیل به داروی گیاهی مؤثری می‌کند.

درمان دیسک کمر با طب سنتی
طب گیاهی برای کنترل و تسکین این درد، موارد جایگزینی برای داروهای شیمیایی ارائه می‌کند که این روش درمان و داروهای گیاهی برای کاهش میزان درد و التهاب بسیار مؤثر هستند.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

درمان‌های گیاهی و سنتی گاهاً می‌توانند به عنوان طب مکمل در کنار دستورالعمل‌های پزشک معتمد شما استفاده شوند.

Image