آشنایی با طب سنتی

طب سنتی و اسلامی

طب سنتی چیست؟

سازمان جهانی بهداشت (WHO)، طب سنتی را این چنین تعریف میکند:

طب سنتی به دانش، مهارت و عملکردهایی بر اساس تئوری، عقاید و تجربیات بومی فرهنگهای مختلف اطلاق میشود که با هدف حفظ سلامتی، پیشگیری، تشخیص، بهبود و درمان بیماریهای جسمی و روحی بکار گرفته میشوند.

به طور کلی طب سنتی دانشی است که با کمک بدن انسان، طبع ومزاج، خوراکی ها، نوشیدنی ها و داروهای گیاهی درمان و پیشگیری از بیماری صورت میگیرد.

طب سنتی از داروهای گیاهی، حیوانی ،معدنی، روش های تهاجمی مانند حجامت، بادکش و فصد برای درمان بیماری ها استفاده میکند. همچنین شناخت و تشخیص بیماری‌ها از طریق نبض، ادرار، مدفوع و علائم بالینی بیمار نیز در طب سنتی انجام می‌شودکه در ادامه به طور جامع به آن خواهیم پرداخت.

تشخیص بیماری در طب سنتی

روش های درمانی در طب سنتی

1- گیاه درمانی

داروهای گیاهی یکی از روش های درمان بیماری ها در طب سنتی است. در ایران 2500 نوع گیاه دارویی شناخته شده که نزدیک به 200 نوع آن مصرف عام دارد و 300 – 400 نوع آن در درمان طب سنتی بکار می رود. گیاهانی همچون آویشن، گل گاو زبان، سیاه دانه، رازیانه و …

نکته حائز اهمیت در این روش درمانی، استفاده درست و اصولی است. همانند داروهای شیمیایی که باید در دوز مشخصی مصرف شوند، داروهای گیاهی نیز باید با نظر متخصص طب سنتی و در دوز مناسب مصرف شوند.

 

2- حجامت

اگر شما غلظت خون،چربی خون و یا سردردهای میگرنی دارید بهتر است روش درمانی حجامت را امتحان کنید. حجامت از روشهای خونگیری و بهبود گردش خون در طب سنتی است. متخصص طب سنتی با توجه به بیماری و نیاز شما محل حجامت را مشخص میکند.

3- ماساژ درمانی

متخصصین طب سنتی برای بهبود جریان خون و افزایش اکسیژن رسانی به بافت های بدن ماساژ درمانی را توصیه میکنند. ماساژ برای درمان بیماریهای اسکلتی، گوارشی، عضلانی، سردردها و رفع استرس و افسردگی به کار میرود.

4- شیاتسو

شیاتسو روش موثر و پیشگیری کننده برای بیماران دچار افسردگی یا بی خوابی است. در این روش توسط انگشتان دست بر نقاط حیاتی بدن برای رسیدن به سلامتی فشار می آورند.

5- زالو درمانی

در این روش خونگیری توسط زالو است که در حین خونگیری ماده هیرودین به بدن وارد می شود و این روش در طب سنتی جایگاه ویژه ای دارد.

6- بادکش درمانی

یکی دیگر از روشهای طب سنتی بادکش درمانی یا حجامت خشک است، در این روش در نقاط مختلف بدن ایجاد مکش می شود که در نهایت موجب انبساط عروقی بدن و پراکندگی مواد از نقطه ای خاص می شود .

شناخت مزاج در طب سنتی

مزاج را میتوان پایه اصلی طب سنتی دانست. معمولا متخصص طب سنتی با روش های علمی مزاج شما را شناسایی میکند، با دخالت در وضع مزاج شما درمان مناسب شما را انتخاب میکند. همچنین این موضوع در اصلاح سبک زندگی و رژیم غذایی شما موثر خواهد بود.

خب ابتدا بهتر است مزاج را تعریف کنیم:

در کتاب ذخیره خوارزمشاهی که کتابی در زمینه پزشکی سنتی است ذکر شده، مزاج از ترکیب عناصر چهارگانه آب، آتش، خاک و باد در بدن پدید می‌آید. افرادی که از مزاج خاصی برخوردار هستند می‌توانند با تغییر شرایط زندگی مانند نوع تغذیه‌ای که دارند، بدن سالم‌تری داشته باشند.

نکته مهم در این باره تفاوت طبع و مزاج است: طبع در واقع طبیعتی است که انسان با آن متولد میشود، غریزی و غیرقابل تغییر است. اما مزاج را میتوان با اصلاح سبک زندگی تغییر داد.

اصول طبابت در طب سنتی بر چهار طبیعت مزاج انسان یا اخلاط اربعه است:

 1. مزاج گرم و خشک (صفراوی) – عنصر غالب: آتش
 2. مزاج گرم و تر (دموی) – عنصر غالب: باد
 3. مزاج سرد و خشک (سوداوی) – عنصر غالب: خاک
 4. مزاج سرد و تر (بلغمی) – عنصر غالب: آب

معیار های مزاج شناسی

 • نرمی پوست نشانه رطوبت مزاج و زبری و سختی پوست نشانه خشکی مزاج است.
 • نبض بیمار
 • شکل جمجمه
 • سفیدی پوست نشان سردی مزاج و سرخی و گندم گونی پوست نشانه گرمی مزاج است.
 • زیادی مو ، رشد سریع و رنگ سیاه گرم مزاجی است. کمی مو و رنگ روشن سرد مزاجی است.

 

بیماری ها در طب سنتی

طب سنتی بیماریها را به 3 دسته تقسیم می کند :

 1. بیماریهای سوء مزاجی
 2. سوء ترکیبی
 3. بیماریهای تفرق و اتصال

در طب سنتی مواد غذایی سرد، موجب سستی و بی حالی، رنگ پریدگی، پرخوابی، بی حوصلگی و کاهش نیروی جنسی می شوند و ارزش غذایی منفی دارند.

و بر عکس مواد غذایی گرم موجب کم خوابی، جوش صورت، برافروختگی چهره و فشار خون می شود.

در طب سنتی نا هماهنگی بین مزاج و غذا باعث بروز اختلال در اندامهای داخلی بدن ، قلب و ریه شده و فرد احساس بیماری می کند.

طب سنتی در بسیاری از نقاط جهان بکار می رود، که مشهورترین آن طب سنتی چین و آیورودا طب سنتی هندی است و طب سنتی ایرانی گونه ای از پزشکی جایگزین بر اساس اخلاط چهارگانه است.

آشنایی با طب سنتی
طب سنتی در بسیاری از نقاط جهان بکار می رود، که مشهورترین آن طب سنتی چین و آیورودا طب سنتی هندی است و طب سنتی ایرانی گونه ای از پزشکی جایگزین بر اساس اخلاط چهارگانه است.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

در طب سنتی مواد غذایی سرد، موجب سستی و بی حالی، رنگ پریدگی، پرخوابی، بی حوصلگی و کاهش نیروی جنسی می شوند و ارزش غذایی منفی دارند.

برچسب ها
Image