پیشگیری از آنفولانزا با راهکارهای اساسی

درمان و پیشگیری

تزریق واکسن آنفولانزا، ضد عفونی کردن سطوح، اجتناب از قرارگیری در مکان‌های شلوغ، شستشوی دست‌ها به‌صورت مرتب، تقویت سیستم ایمنی، مراجعه به پزشک و مصرف دارو، راه‌های پیشگیری از آنفولانزا هستند. ویروس آنفولانزا خیلی ساده و حتی از طریق عطسه فرد ناقل یا با یک دست دادن ساده هم منتقل می‌شود؛ مخصوصا اگر که بدنتان ضعیف شده باشد، درصد احتمال ابتلا و بروز علائم آنفولانزا در شما، بیشتر از دیگر افراد خواهد بود. از مهر تا اوایل فروردین هر سال، موج فزاینده‌ای از ابتلا به آنفولانزا شروع می‌شود و برای همین باید هر آن چه که باعث پیشگیری از ابتلا به این بیماری می‌شود را رعایت کرد. اگر هم که هر نشانه‌ای از این بیماری در خود دیدید (تب، درد عضلانی، لرز و عرق، سردرد، سرفه خشک ومداوم، تنگی نفس، خستگی و ضعف، آبریزش یا کیپ شدن بینی)، هر چه زودتر به دکتر عفونی مراجعه کنید.

در ادامه این مقاله از مجله سلامت پلاس با ما همراه باشید تا به اتفاق هم، درباره راه‌هایی که از ابتلا به آنفولانزا پیشگیری می‌کنند را مورد بررسی قرار دهیم. روش‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، راه‌های پیشگیری از آنفولانزا جدید هستند.

واکسن آنفولانزا بزنید

تزریق واکسن آنفولانزا به صورت سالانه باعث می‌شود تا حد بسیار زیادی نسبت به این بیماری ایمن شوید. تزریق این واکسن برای تزریق به ۶ ماه به بالا و حتی بانوان باردار بی‌خطر است و انواع و دوزهای مختلفی دارد. واکسن آنفولانزا هلندی و واکسن فرانسوی از معروف‌ترین انواع این واکسن هستند اما تزریق واکسن ایرانی هم تاثیر بسیار زیادی دارد.

انواع واکسن آنفولانزا دارای ۳ نوع، خنثی ‌کننده، نوترکیب و تضعیف کننده است. جدول انواع واکسن آنفولانزا براساس ظرفیت‌های آن را در ادامه مشاهده خواهید کرد:

واکسن سلولی آنفولانزا چهار ظرفیتی (Flucelvax Quadrivalent)این نوع واکسن حاوی ویروس رشد یافته در کشت سلولی (بدون تخم مرغ) است و برای افراد بالای ۴ سال تزریق می‌شود.
واکسن آنفلوآنزا چهار ظرفیتی نوترکیب (Flublok Quadrivalent) این واکسن بدون تخم مرغ هم برای افراد بالای ۱۸ سال مناسب است.
واکسن آنفولانزا چهار ظرفیتی به همراه مواد یاور این نوع واکسن برای افراد ۶۵ سال و بالاتر مناسب است.
واکسن آنفولانزا با دُز بالا این نوع واکسن برای افراد ۶۵ سال و بالاتر مناسب است.

۲. از ماسک استفاده کنید

سعی کنید تا در فصول سرد سال حتما در اماکن عمومی و مخصوصا جایی که افراد مشکوک به بیماری حضور دارند، حتما ماسک بزنید. با زدن ماسک مخصوصا زمانی که فرد ناقل هم ماسک زده باشد، احتمال ابتلا به آنفولانزا و دیگر بیماری‌های عفونی را به‌شدت پایین می‌آورد. استفاده از این وسیله کم حجم اما پر اهمیت، باعث پیشگیری از انتقال آنفولانزا می‌شود.

۳. سطوح را ضد عفونی کنید

یکی از راه‌های انتقال ویروس آنفولانزا و دیگر انواع ویروس‌ها، تماس با سطوح آلوده است، این ویروس می‌تواند ۳ تا ۵ روز روی اشیا و سطوحی مثل لیوان‌ها یا ظروف غذا زنده بماند. در چنین شرایطی، تماس بدن (مخصوصا دهان) با سطوح آلوده باعث ابتلا به آنفولانزا می‌شود. برای همین بسیار مهم است که همیشه سطوح را با پاک کننده‌های مخصوص، ضدعفونی کنید و دست‌هایتان را بشویید.

۴. سیستم ایمنی خود را تقویت کنید

هر بدن ضعیفی، میزبانی عالی برای انواع بیماری‌های ویروسی همچون آنفولانزا خواهد بود. از این رو تقویت سیستم ایمنی بدن و توجه به وضعیت سلامت عمومی، یکی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از آنفولانزا است. برای این کار اصلا لازم نیست به خودتان سختی بدهید؛ فقط باید ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه داشته باشید، حداقل ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید، مصرف غذاهای سالم را جایگزین فست فودها و دیگر انواع غذاهای ناسالم کنید و دخانیات مصرف نکنید.

پیشگیری از آنفولانزا در نوزادان و کودکان

نوزادان نسبت به یک فرد بالغ یا حتی کودکان به مراتب سیستم ایمنی بسیار ضعیف‌تری دارند برای همین باید در هنگام مواجهه با آنها حتما دست های خود را بشویید و ماسک بزنید. همچنین اصلا اصرار به بوسیدن یا بغل کردن آنها نکنید زیرا ممکن است ناقل بیماری باشید و موجب دردسر نوزاد و والدینش شوید. همچنین برای پیشگیری از آنفولانزا کودکان و نوزادان می‌توانید در صورتی‌که نوزادتان ۶ ماهه شده، تحت نظر و با مشورت پزشک به او واکسن آنفولانزا تزریق کنید.

پیشگیری از آنفولانزا در کودکان

در بیشتر اوقات، دست کثیف و سطوح و اجسام آلوده باعث ابتلای کودکان به آنفولانزا می‌شود. برای پیشگیری از ابتلای کودکان به آنفولانزا، حواستان باشد که دلبندتان همیشه دست‌های خود را بشوید و به‌هیچ‌عنوان با دست آلوده چیزی نخورد.

پیشگیری از آنفولانزا در خانه

برای پیشگیری از آنفولانزا در خانه، ضمن ضدعفونی منظم خانه مخصوصا در صورت ابتلا یکی از اعضای خانه به این ویروس، حتما امکان گردش هوا در منزل را به وجود بیاورید. همچنین سعی کنید که حتی در خانه هم ماسک بزنید و با جلوی دهان خود را در هنگام عطسه و سرفه بگیرید. در ضمن، بهتر است که خود درمانی نکنید و به دکتر عفونی مراجعه کنید.

 

پیشگیری از آنفولانزا با راهکارهای اساسی
پیشگیری از آنفولانزا با طب سنتی بادکش درمانی، استفاده از داروهای گیاهی، نوشیدن دمنوش‌های گیاهی (زنجبیل، نعنا، بادرنجوبه، آویشن، …)، استفاده از رژیم غذایی مناسب، غرغره‌ گلاب و سرکه‌ سیب و پاشویه بهترین پیشنهادهای طب سنتی برای پیشگیری از آنفولانزا هستند.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

رای پیشگیری از آنفولانزا در خانه، ضمن ضدعفونی منظم خانه مخصوصا در صورت ابتلا یکی از اعضای خانه به این ویروس، حتما امکان گردش هوا در منزل را به وجود بیاورید

Image