درمان گرفتگی رگ های مغز در طب سنتی

طب سنتی و اسلامی

همانطور که در مقاله گرفتگی رگ های مغزی گفته شد، انسداد عروق مغزی شرایطی است که در آن کلسترول، کلسیم و سایر مواد که در مجموع به آنها پلاک گفته می‌شود، شریان‌های فرد را مسدود می‌کنند. این موضوع باعث مسدود شدن جریان خون و اکسیژن به مغز می‌شود. گرفتگی عروق مغزی می‌تواند موجب سکته مغزی در فرد شود. در این مقاله به بررسی روش‌های درمان گرفتگی رگ های مغز در طب سنتی ایران و سایر ملل می‌پردازیم.

درمان گرفتگی رگ های مغز در طب سنتی

گرفتگی رگ های مغزی منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله سکته مغزی و عوارض ناشی از آن می‌شود. افرادی که سیگار می‌کشند، مقادیر بیش از حد الکل می‌نوشند و به اندازه کافی ورزش نمی‌کنند، بیشتر در معرض ابتلا به آن هستند. همچنین ممکن است احتمال ابتلا به گرفتگی رگ های مغزی را به ارث ببرید.

تعدادی مکمل وجود دارد که بسیاری از آن‌ها از گیاهان مشتق شده‌ان. درمان گیاهی گرفتگی عروق مغز در طب سنتی، می‌تواند به رفع انسداد رگ های خونی کمک کند. این روش که جزئی از درمان خانگی گرفتگی عروق مغز به شمار می‌رود در اکثر موارد این کار را با تأثیر بر سطح کلسترول انجام می‌دهد.

سطوح بالای کلسترول تنها عامل خطر در ایجاد انسداد عروق مغزی نیست، اما نقش مهمی در ایجاد آن دارد. دو نوع کلسترول وجود دارد. لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) که به عنوان کلسترول «بد» شناخته می‌شود و لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) به عنوان کلسترول «خوب» شناخته می‌شود. هدف از درمان کلسترول و مشکلات مربوط به آن پایین نگه داشتن LDL و افزایش HDL است. در نظر داشته باشید درمان گرفتگی رگهای مغز با داروی گیاهی باید زیر نظر دکتر طب سنتی صورت گیرد.

عصاره کنگر فرنگی (ALE) برای درمان گرفتگی رگ های مغز

یکی از روش‌های درمان گیاهی گرفتگی عروق مغز استفاده از عصاره کنگر فرنگی است. این مکمل که به عنوان عصاره برگ کنگر فرنگی یا ALE نامیده می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که ALE می‌تواند به افزایش کلسترول «خوب» و کاهش کلسترول «بد» کمک کند.

این عصاره به صورت کپسول و قرص موجود است. دوز توصیه‌شده بستگی به فرم مصرفی شما دارد، اما هیچ تحقیقی مبنی بر مصرف بیش از حد کنگر فرنگی وجود ندارد.

سیر برای درمان گرفتگی رگ های مغز

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۲ نشان داد که عصاره سیر کهنه، هنگامی که با کوآنزیم Q10 ترکیب می‌شود، پیشرفت گرفتگی عروق مغزی را کند می‌کند.

در هر صورت، مصرف متعادل سیر به شما آسیبی نمی‌رساند. آن را به صورت خام یا پخته بخورید یا به شکل کپسول یا قرص مصرف کنید. مصرف قرص سیر باعث می‌شود دیگر از بوی آزاردهنده آن نیز خبری نباشد. برای اطلاع از دوز صحیح مصرف سیر می‌توانید با دکتر طب سنتی در این رابطه مشورت کنید.

گیاه مریم گلی برای درمان گرفتگی رگ های مغز

از گیاه مریم گلی در کشور چین برای درمان بیماری‌های قلبی عروقی و عروق مغزی استفاده می‌شود. کاربرد بالینی خاص از جمله سکته مغزی ایسکمیک حاد است که با سفتی و گرفتگی عروق مغزی مرتبط است. مریم گلی گردش خون را بهبود می‌بخشد، رکود خون را از بین می‌برد و درد را تسکین می‌دهد. از این جهت می‌تواند آن را دارویی مناسب به عنوان درمان گیاهی گرفتگی رگ های مغز دانست.

نیاسین برای درمان گرفتگی رگ های مغز

نیاسین به عنوان ویتامین B-3 نیز شناخته می‌شود. در غذاهایی مانند جگر، مرغ، ماهی تن و سالمون یافت می‌شود. و به عنوان مکمل نیز موجود است

متخصص مغز و اعصاب شما ممکن است مکمل‌های نیاسین را برای کمک به کلسترول توصیه کند. زیرا می‌تواند سطح کلسترول خوب شما را بیش از ۳۰ درصد افزایش دهد. این نکته را در نظر داشته باشید که مکمل‌های نیاسین می‌توانند باعث برافروختگی و سوزش پوست و تهوع شوند. بدون مشورت با متخصص مغز و اعصاب خود، بیشتر از مقدار توصیه‌شده مصرف نکنید.

 

درمان طب سوزنی برای کنترل گرفتگی عروق مغزی

علاوه بر داروهای گیاهی، طب سوزنی برای مدت طولانی در درمان بیماری‎های گرفتگی عروق مورد استفاده قرار می‌گیرد. طب سوزنی روشی مناسب برای گرفتگی رگ مغز در طب سنتی به روش سنتی، در درمان فشار خون بالا و چربی خون، که عوامل خطر منجر به تصلب شرایین و گرفتگی عروق مغزی هستند، به شمار می‌رود.

ورزش ذهن و بدن تای‌چی و یوگا

تای‌چی یک ورزش سنتی چینی ذهن و بدن با شدت حرکات کم تا متوسط ​​است. مطالعات نشان داده‌اند که مزایای آن برای افزایش ظرفیت هوازی، قدرت عضلانی، تعادل و عوامل خطر عروقی مانند فشار خون بالا، دیابت و … موثر است. مطالعه‌ای که در هند انجام شد نشان می‌دهد که تمرینات منظم یوگا می‌تواند فشار خون، ضربان قلب، چربی بدن، کلسترول، تری‌گلیسیرید و… را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

درمان گرفتگی رگ های مغز در طب سنتی
گرفتگی رگ های مغز را می‌توان مهم‌ترین عامل ابتلا به سکته مغزی دانست. طب سنتی یک طب مکمل در داروهای شیمیایی است. طب سوزنی، تای چی و مدیتیشن، عصاره و ترکیبات گیاهان منفرد برخی از گیاهان چینی مانند مریم گلی نقش مهمی در کنترل انسداد عروق مغزی دارند. توصیه می‌شود بیماران مبتلا به عارضه گرفتگی انسداد عروق از درمان گرفتگی رگهای مغز در طب سنتی غافل نشوند.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

گیاه مریم گلی برای درمان گرفتگی رگ های مغز

Image