درمان‌ خانگی سیاهی زیر چشم کودکان

درمان و پیشگیری

سیاهی زیر چشم یکی از عوارضی است که معمولا به دلایل مختلفی در بزرگسالان اتفاق می‌افتد. در موارد کمی نیز شاهد این عارضه در کودکان هستیم. مادرانی که شاهد سیاهی دور چشم در کودکان خود هستند معمولا دچار نگرانی و استرس می‌شوند که دلیل گودی و سیاهی زیر چشم در کودکان آنها، چه چیزی می‌تواند باشد؟

چه چیزی باعث به وجود آمدن سیاهی زیر چشم کودکان می‌شود؟ 

موارد زیادی وجود دارند که باعث ایجاد سیاهی زیر چشم کودکان Dark Circles Under Eyes in Kids می‌شود که در اینجا به معرفی نمونه‌هایی از علت سیاهی زیر چشم در کودکان می‌پردازیم:

۱. کمبود خواب و استراحت ناکافی چشم

کمبود خواب کافی و یا اختلال در روند خواب در کودکان می‌تواند باعث ایجاد حلقه سیاهی دور چشم کودک شود. همچنین استفاده زیاد از گوشی، تبلت و تماشای زیاد تلویزیون می‌تواند چشم را خسته کند و باعث ایجاد سیاهی در اطراف آن شود. بنابراین لازم است کودک در طول شبانه‌روز خواب مناسب و کافی داشته باشد و همچنین برای مدت زمان زیادی به چشم خود استراحت دهد.

۲. مشکلات ژنتیکی

در مواردی نیز ایجاد حلقه سیاه در اطراف چشم کودک می‌تواند از یک مشکل ارثی خانوادگی و ژنتیکی باشد. در چنین شرایطی، اگر کودک، چشمان خود را بمالد و یا گریه کند، شاهد ایجاد یک حلقه به دور چشمان او هستید.

۳. تاثیر کمبود آهن و کم خونی در سیاهی زیرچشم کودک

در بعضی موارد، کبودی زیر چشم و کم خونی نیز با هم مرتبط هستند. زمانی که در رژیم غذایی کودک، از غذاهای حاوی آهن استفاده نشود، بدن او با کمبود آهن مواجه می‌شود و در نتیجه دچار کم خونی می‌شود که این امر باعث تیره شدن رگ‌های خونی در قسمت‌های ظریف پوست او می‌شود.

۴. سیاهی زیرچشم کودک به دلیل کمبود ویتامین در بدن کودک

گاهی ممکن است از خود بپرسید که سیاهی دور چشم کودکان کمبود چه ویتامینی است؟

کمبود ویتامین A در بدن کودک ممکن منجر به بروز سیاهی زیر چشم او شود. برای جلوگیری از این امر در رژیم غذایی او از سبزیجاتی مثل کلم بروکلی، اسفناج و هویج و همچنین انواع میوه‌های مختلف و جگر استفاده کنید.

. حساسیت، آسم، آلرژی و سیاه شدن زیر چشم کودک

داشتن حساسیت‌های مختلف و همچنین داشتن بیماری آسم نیز می‌تواند باعث مسدود شدن و یا باریک شدن لوله‌هایی می‌شود که هوا را به ریه‌ها هدایت و از آنجا خارج می‌کنند و به این ترتیب با فشاری که به رگ‌های خونی وارد می‌شود باعث می‌شود در قسمت‌هایی مثل اطراف چشم که پوست نازک‌تری دارد، رگ‌ها متورم و لخته‌های خونی ایجاد شود.

۶. قرار گرفتن در معرض آفتاب

یکی دیگر از لدایل ایجاد سیاهی زیر چشم کودکان، قرار گرفتن آنها در زیر آفتاب است. کودکان به دلیل اینکه پوست ظریف و حساس‌تری دارند، اگر زمان زیادی را زیر آفتاب قرار بگیرند، بدن آنها، ملانین بیشتری تولید می‌کند و همین باعث ایجاد کبودی در نقاط حساس‌تر پوست آنها می‌شود.

۷. کم آبی بدن دلیل سیاهی زیرچشم کودکان

کم آبی بدن نیز باعث بروز این عارضه در کودکان می‌شود. بنابراین لازم است کودکان، به دلیل تحرک بالایی که دارند ، در طول روز، به اندازه کافی آب مصرف کنند تا بدن آنها دچار کم آبی نشود

۸. خر و پف کردن در خواب

در کودکان نیز مثل بزرگترها، ممکن است در خواب خرناس داشته باشند. این اتفاق زمانی می‌افتد که غده لنفاوی که پشت مجرای بینی آنها قرار دارد، ایجاد می‌شود. در این شرایط راه بینی کودک مسدود شده و باعث ایجاد لخته‌های خون در اطراف چشم کودک می‌شود.

۹. جراحت و سیاهی زیرچشم کودکان

ممکن است کودک در حین بازی، دچار سانحه‌ای شده باشد و به این ترتیب به صورت او آسیب وارد شده باشد. دکتر پوست و مو در این شرایط میتواند به شما کمک کند.

درمان سیاهی زیر چشم در کودکان

برای درمان سیاهی زیر چشم در کودکان، روش درمان خاصی ارائه نمی‌شود و برای هر علتی، یک راه درمان خاص در نظر گرفته می‌شود. بنابراین لازم است برای درمان، با مشاور پوست و مو و همچنین متخصص اطفال در ارتباط باشید.

معمولا کبودی دور چشم، به مرور زمان از بین می‌رود و در بیشتر مواقع، هیچ نیازی به درمان ندارد. در موارد بسیار معدودی با یک تغییرات کوچک در سبک زندگی کودکان می‌توان این عارضه را از بین برد که در اینجا به چند نمونه اشاره خواهیم کرد:

درمان سیاهی چشم به دلیل آلرژی

اگر عارضه در اثر آلرژی به وجود آمده است، سعی کنید با حذف دلایل و علت حساسیت، درمان و همچنین حذف مواد حساسیت‌زا از زندگی کودک به درمان سیاهی دور چشم او کمک کنید.

تهیه رژیم غذایی مناسب

رژیم غذایی مناسب که حاوی انواع ویتامی‌ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن باشد می‌تواند به رفع این عارضه کمک کند. نکته مهمی که باید مد نظر قرار دهید این است که مصرف غذاهای شور نیز می‌تواند باعث این عارضه شود بنابراین غذاهای شور را از برنامه غذایی کودک حذف کنید.

تنظیم خواب کودک برای درمان سیاهی زیرچشم

مطمئن شوید که کودک در طول شبانه روز مدت زمان لازم و کافی به استراحت می‌پردازد.

درمان خانگی سیاهی دور چشم در کودکان

علاوه بر موارد بالا می‌توانید با استفاده از داروهای گیاهی در منزل به درمان سیاهی اطراف چشم کودک خود بپردازید. برای مثال با روغن‌های گیاهی مثل روغن آرنیکا، روغن نارگیل و یا روغن زیتون، بر روی پوست اطراف چشم کودک بمالید و برای چند دقیقه‌ای آن را به ارامی مالش دهید تا رطوبت کافی به پوست کودک برسد و سیاهی و کبودی دور چشم را کاهش دهد.

درمان‌ خانگی سیاهی زیر چشم کودکان
دلیل کبودی زیر چشم نوزاد هشت ماهه چه چیزی می‌تواند باشد؟ عارضه کبودی زیر چشم در کودکان ۸ ماهه نیز می‌تواند اتفاق بیفتد و در بیشتر مواقع از مواردی مثل: عفونت چشم، نرسیدن اکسیژن به خون کودک( به دلیل روی شکم خوابیدن او)، کم خوابی، انگل و عفونت دستگاه گوارشی، کمبود آهن و املاح معدنی و … است که بهتر است برای درمان به دکتر اطفال مراجعه کنید.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

سیاهی اطراف چشم در اکثر مواقع، یک عارضه زودگذر است و هیچ خطری را متوجه چشم کودک نمی‌کند.

Image