ماساژ چشم برای بهبود بینایی

درمان و پیشگیری

ماساژ چشم برای بهبود بینایی

در زندگی چشم‌ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند، تمام کارهای روزمره مانند تماشا کردن تلویزیون، مطالعه کردن، کار کردن با کامپیوتر و بسیاری از کارهای دیگر توسط چشم‌ها انجام شده و منجر به خستگی آن‌ها می‌شوند. ماساژ درمانی به رفع خستگی، تخلیه فشارها و تنش‌هایی که به آن‌ها وارد می‌شود کمک زیادی می‌کند و قدرت بینایی را نیز افزایش می‌دهد. با ماساژ چشم می‌توان از چین و چروک و پیروی زودرس پوست اطراف چشم جلوگیری کرد. وارد شدن فشار و خستگی به عضلات چشم باعث ایجاد چین و چروک در این نواحی می‌شود. بنابراین اگر میزان فشار و خستگی وارد شده کمتر باشد چین و چروک کمتری ایجاد خواهد شد. مراکز بازتابی برای بهبود دید چشم کلیه‌ها مهم‌ترین عضوهایی هستند.

این دو عضو عملکرد طبیعی چشم‌ها را تحت تأثیر خود درمی‌آورند. برای اینکه کلیه‌ها تحریک شوند می‌توان مراکز بازتابی حساس را که در قسمت مرکزی دست‌ها و پاها قرار گرفته‌اند را ماساژ داد. در این روش ماساژ درمانی که به ناحیه دست‌ها و پاها مربوط می‌باشد، باید مراکز بازتابی در زیر دو انگشت کناری شست پا و در ناحیه‌ای که به پا متصل هستند را ماساژ داد و همچنین، دو انگشتی که در ناحیه کناری شست دست هستند نیز باید ماساژ داده شود. اگر در این مراکز دردی احساس شود نشان دهنده این است که به ماساژ نیاز دارند و با ماساژ دادن آن‌ها می‌توان مشکل ایجاد شده در کارکرد طبیعی چشم‌ها را برطرف کرد.

ماساژ دادن مراکز بازتابی اطراف چشم مانند عضلات چشم و ناحیه آغازی حفره چشم یعنی قسمت بالای بینی باعث می‌شود که چشم‌های صدمه دیده، حساس به نور، بدحالت و بیرون زده بهبود یابد و همچنین به آرامی‌ضربه زدن بر روی سر به سلامتی و رفع خستگی چشم‌ها کمک می‌کند. ماساژ چشم برای رفع خشکی وقتی چشم به اندازه کافی اشک نداشته باشد دچار خشکی می‌شود. احساس سوزش در چشم‌ها، قرمزی و خستگی چشم از علائم خشکی چشم می‌باشند. خشکی چشم را باید جدی تلقی کرد زیرا بی‌تفاوت بودن نسبت به آن منجر به عفونت چشم شده و به سطح چشم آسیب خواهد زد.

ماساژ چشم یکی از روش‌های درمانی بسیار مؤثر برای بهبود و درمان خشکی چشم می‌باشد. اگر چشم‌ها به‌طور منظم ماساژ داده شوند نه تنها ماهیچه‌های چشم و غده‌های اشک را تقویت می‌کند بلکه، منجر به گردش خون و سلامت چشم‌ها نیز خواهد شد. ماساژ چشم را می‌توان با روغن زیتون و یا نارگیل انجام داد. پلک‌ها را بسته و پشت پلک‌ها را به آرامی‌ با چند قطره روغن زیتون و یا نارگیل ماساژ دهید.

 

ماساژ چشم با ورزش‌های چشم

- برای تنظیم جریان خون در چشم‌ها و تقویت آن‌ها بدون وقفه و پشت سرهم به مدت 2 دقیقه پلک بزنید.

- خیره شدن به جلو و سپس حرکت دادن سر از سمت راست به چپ و از بالا به پایین، بدون حرکت دادن چشم‌ها باعث می‌شود که جریان خون در چشم‌ها افزایش یابد. - با ثابت نگه داشتن سر به سمت راست خیره شوید و پس از آن خیره شدن به سمت چپ را آغاز کنید. این حرکت را مجدداً از چپ به راست انجام دهید.

- بستن چشم‌ها و استراحت دادن آن‌ها باعث تقویت چشم‌ها می‌شود.

- چرخش چشم از سمت چپ به راست، از سمت راست به چپ حرکات دایره‌ای خستگی چشم‌ها را برطرف می‌کند. مزایای ماساژ چشم

- ماساژ چشم منجر به رفع خستگی می‌شود.

- چین و چروک را برطرف می‌کند.

- ماساژ چشم به درمان افتادگی پلک کمک می‌کند.

 

ماساژ چشم نوزاد: بعضی از نوزادان هنگامی‌که متولد می‌شوند ممکن است مجرای اشکی آن‌ها توسط سلول‌های مرده مسدود شده باشد. ماساژ چشم نوزاد به برطرف کردن این انسداد کمک خواهد کرد و آن را درمان می‌کند.

 

روش‌های ماساژ چشم

1. ماساژور چشم استفاده از دستگاه‌های ماساژور چشم پف و سیاهی زیر چشم‌ها و چین و چروک را کاهش می‌دهد. این ماساژورها را می‌توان در زمان‌ها و مکان‌های مختلف استفاده کرد و علاوه بر زیبایی در سلامتی چشم‌ها نیز مؤثر است.

2. ماساژ چشم با قاشق - از یک قاشق می‌توان برای ماساژ چشم استفاده کرد؛ و پف زیر آن‌ها را کاهش داد. این کار را طوری انجام دهید که قسمت برآمده قاشق در زیر چشم‌ها قرار گیرد و سپس آن را به سمت عقب و جلو، بالا و پایین حرکت دهید. استفاده از روغن باعث می‌شود که قاشق به صورت روان و فشرده حرکت کند. برای برطرف کردن پف زیر چشم این کار را 1 الی 2 مرتبه تکرار کنید. - ماساژ دادن چشم‌ها با قاشق پف پلک‌ها را نیز برطرف می‌کند. یک قاشق را گرم کنید، آن را در آب سرد قرار دهید و سپس قسمت برآمده آن را بر روی چشم‌ها قرار دهید. برای از بین بردن پف پلک‌ها این کار را 5 الی 7 مرتبه انجام دهید. چگونه ماساژ زیر چشم را انجام دهیم؟ ابتدا صورت و دست‌های خود را بشورید و با مقدار کمی‌روغن زیتون و یا نارگیل به آرامی ‌و با ملایمت قسمت زیر چشم‌ها را به مدت 1 الی 2 دقیقه ماساژ دهید. همچنین ماساژ دادن زیر چشم با استفاده از ضربه‌های نوک انگشتان دست، باعث می‌شود که خون‌رسانی به ماهیچه‌ها و عضلات زیر چشم به‌خوبی انجام شود.

ماساژ چشم برای بهبود بینایی
ماساژ چشم همچنین یکی از روش‌هایی است که افتادگی پلک را درمان کرده و از پیری پوست اطراف چشم جلوگیری می‌کند.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

ماساژ چشم به دلیل اینکه به رفع خستگی، چین و چروک و خشکی چشم کمک می‌کند، باعث بهبود و تقویت چشم می‌شود.

Image