درمان میگرن با طب سنتی

طب سنتی و اسلامی

میگرن سردردی تپش‌دار است که می‌تواند در یک سو یا هر دو سوی سر ایجاد شود و با تهوع، استفراغ یا کاهش اشتها همراه باشد.

میگرن یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که بسیاری از آن رنج می‌برند و متأسفانه هنوز دارویی برای درمان قطعی آن وجود ندارد.  

علت بیماری میگرن از دیدگاه طب سنتی

در طب سنتی گفته می‌شود بیشتر افرادی که میگرن دارند، افرادی سردمزاج هستند که زود عصبی می‌شوند و به واسطه این عصبانیت، تغییراتی در طبع آن‌ها ایجاد می‌شود که می‌تواند زمینه ساز بروز سردرد‌های میگرنی باشد؛ به همین دلیل در اولین اقدام درمانی طبع این افراد باید گرم‌تر شود.

 یکی از علل مهم میگرن، سمومی است که به طور کامل از بدن دفع نمی‌شود. در این افراد معمولاً روده‌ها خوب کار نمی‌کنند و فرد با مشکل یبوست مواجه است. برای دفع سموم، هم از طریق سیستم گوارش (به وسیله خوراکی‌های دفع سموم مثلاً مصرف آش گشنیز در سه روز متوالی) و هم از طریق حجامت اقدام می‌شود تا هم از شدت درد‌ها کاسته شده و هم فاصله حمله‌های میگرنی کمتر شود.

ناراحتی کبد، داشتن دندان خراب، ابتلا به ضعف چشم، انجام کار زیاد و خسته کننده، برانگیختن عواطف منفی در خود از قبیل کینه، نفرت و حسادت، بی نظمی عادت ماهانه، زیاده روی در نوشیدن چای پررنگ و عامل وراثت می‌توانند باعث بروز میگرن شوند.

روش‌های درمان میگرن از دیدگاه طب سنتی

جهت بهبود درد‌های میگرنی، اخلاط چهارگانه بدن باید به حد اعتدال رساندن مدیریت شوند؛ مثلا عسل با آب ولرم در مزاج سرد، پیاده روی مستمر حداقل روزی یک ساعت، پرهیز از استعمال دخانیات، خوردن یک نخود از ژل رویال عسل ناشتا،  آب انگور طبیعی یا مویز سیاه شانی بسیار مفید برای دفع درد میگرن است

ماساژ سر با مخلوط آب و بادام تلخ، دم کرده ریحان، دم کرده آویشن، دم کرده به لیمو، دم کرده علف چای و ترکیب عرق اسطوخودوس و عرق سنبل الطیب از جمله رایج‌ترین مواد طبیعی هستند که برای درمان میگرن در طب سنتی، توصیه می‌شود.

حجامت و زالودرمانی از جمله بهترین روش‌های درمانی سردرد‌های میگرنی به حساب می‌آیند که البته حتماً باید توسط متخصص طب سنتی انجام شوند تا نتیجه‌بخش باشند.

یکی از عوامل اساسی کنترل میگرن، آرامش است، برای کسب آرامش، ازشیر بادام خنک استفاده کنید.

مواد غذایی که میگرن را تشدید می‌کند

مصرف سرکه سردرد‌های میگرنی را افزایش می‌دهد و ترشی‌ها نیز به اعصاب آسیب می‌رساند غیر از آب نارنج که به اعصاب سالم آسیبی وارد نمی‌کند، ولی به اعصاب ناسالم آسیب وارد می‌کند؛ آ آب نارنج را نباید صاف کرد و باید همراه با پالپ مصرف شود.

برای درمان میگرن از مصرف غذا‌های ممنوعه مانند سس‌های پرچرب، سوسیس، کالباس، گوشت و ماهی نمک سود خودداری کنید.

مصرف بسیاری از مواد غذایی دیگر نیز می‌تواند باعث بروز یا تشدید سردرد‌های دردناک دوره‌ای یا همان میگرن شود که پنیر، گوجه فرنگی، فلفل قرمز و سیاه، غذا‌های سرخ شده و ادویه دار، ماهی دودی، ماهی تن، پیازداغ، باقلا، آجیل، نان سفید، شکر، حبوبات، کلم، چای پررنگ و … ازجمله این خوراکی‌ها هستند.  

درمان میگرن با طب سنتی
میگرن یکی از بیماری‌هایی است که بسیاری از افراد از آن رنج می‌برند. در طب سنتی گفته می‌شود بیشتر افرادی که میگرن دارند، افرادی سرد مزاج هستند که زود عصبی می‌شوند.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

هر نوع میگرن، درمان خاص خودش را دارد. ممکن است یک درمان سنتی برای نوع خاصی از میگرن، موثر باشد اما در نوعی دیگر هیچ تاثیری نداشته باشد.

Image