فواید قابل درک برای دعا

سلامت و روان

فواید قابل درک برای دعا 

تا به حال شده در هنگام در دست گرفتن کتاب ارتباط با خدا و خواندن یک دعا احساس آرامش کنید؟ دعا کردن برای انسان‌ها فواید بسیار زیادی دارد که مهم‎ترین و ملموس‌ترین آن، احساس آرامش است. اگر فواید دعا کردن را بدانید، احتمالا هر روز دوست دارید بیشتر از دیروز با دعا با خداوند ارتباط برقرار کنید و این موضوع مهم‎ترین مزیت دعا است که شما را تشنه‎تر از روز قبل می‌کند.

فواید دعا چیست؟

دعا کردن فقط به معنی برداشتن کتاب دعا یا مفاتیح الجنان، وقف قرآن یادبود و خواندن دعاهای کوتاه و طولانی نیست. همین که در محضر خداوند دست دراز کنید و حاجت‌های خودتان را از خدا بخواهید، بهترین روش برای دعا کردن است. از قدیم و در بسیاری از روایات آمده است که هر فرد باید بر اساس شرایط خاص خودش با خداوند ارتباط بگیرد. نیازی نیست که همه مردم در نمازهای خودشان خدا را یاد کنند و یا حتی اینکه برخی از افراد تصور می‌کنند که باید برای قبول شدن دعاهای خود حتما نذر زیارت عاشورا کنند و یا اقدام به چاپ کتاب دعا و مفاتیح الجنان بکنند، و این کاملا اشتباه است.

فارغ از این موضوع دعا کردن با هر شکلی که باشد، می‌تواند فواید بسیار زیادی برای ما انسان‌ها داشته باشد. درک فواید دعا برای هر انسانی ضروری است تا بتواند فارغ از روایات، دین و هر چیز دیگری، به خداوند نزدیک‎تر شود. از جمله فواید برای دعا عبارتند از:

 

احساس آرامش

اولین و مهم‎ترین فایده دعا کردن برای انسان احساس آرامشی است که پس از آن دارد. دعا کردن باعث می‌شود تا شما از دغدغه‌های زندگی دور بمانید. نزدیکی به خداوند برای شما احساس آرامش فوق العاده‌ای را به همراه خواهد آورد. هر زمانی که در طول روز احساس کردید استرس و فشار زندگی شما را دگرگون کرده است، می‌توانید از فواید دعا بهره مند شوید و خودتان را آرام‎تر کنید. وقف قرآن نیز در این امر به شما کمک خواهد کرد.

کاهش غرور و تکبر

غرور و تکبر باعث می‌شود تا انسان‌ها روز به روز از خداوند دورتر شوند. از فواید دعا این است که غرور و تکبر افراد کاهش پیدا می‌کند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که برای زندگی کردن به هیچ کسی نیاز ندارند و این موضوع می‌تواند دغدغه بسیار زیادی را برای افراد به وجود آورد. به خصوص اینکه غرور و تکبر به آن‌ها اجازه نمی‌دهد که از دیگران برای انجام کارهای مختلف کمک بگیرند.

کاهش غرور و تکبر از جمله مزایا و فواید دعا است که خداوند نیز بسیار به آن اشاره کرده است. حتی در بسیاری از روایات آمده است که انسان با دعا کردن خود را در محضر خدا می‌بیند و این موضوع از غرور او می‌کاهد.

نزدیک شدن به خداوند

خداوند بندگانی را که در محضر او قرار می‌گیرند و با او صحبت می‌کنند را دوست دارد. نزدیک شدن به خداوند می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد که یکی از مهم‎ترین آن احساس آرامشی است که در این حین دارید؛ اما با نزدیک شدن به خداوند به غیر از این موضوع می‌توانید حاجت‌های بیشتری را از خدا طلب کنید. مطمئنا خدا نیز صحبت‌های شما را می‌شنود.

داشتن روزی بیشتر

از فواید دعا می‌توان به داشتن روزی بیشتر اشاره کرد. افرادی که از خدا حاجتی را می‌خواهند و خود را در محضر خدا می‌بینند، روزی بیشتری نیز خواهند داشت. برکت به زندگی آن‌ها روانه می‌شود و می‌توانند احساس بهتری در طول زندگی خودشان داشته باشند.

دفع بلا

در بسیاری از روایات آمده است که دعا کردن باعث دفع بلا از افراد می‌شود. افرادی که برای خودشان و دیگران دعا می‌کنند، بلا را از خود دور می‌کنند و می‌توانند احساس آرامش بیشتری داشته باشند.

کاهش افسردگی و اضطراب

از فواید دعا می‌توان به کاهش افسردگی و اضطراب اشاره کرد. افرادی که در طول احساس افسردگی بسیار شدیدی دارند و حتی نمی‌توانند کارهای روزمره خودشان را انجام دهند، می‌توانند از این تکنیک کمک بگیرند. بسیاری از افراد بر این عقیده کردن که دعا کردن یک تکنیک مدیتیشن است.

فواید قابل درک برای دعا
دعا کردن می‌تواند شما را به خدا نزدیک‎تر کند و چنان آرامشی در ذهن شما به وجود آورد که با هیچ روشی آن را بدست نخواهید آورید. در سال‌های اخیر مردم بسیاری از کشورها خودشان را از خداوند دور کرده‌اند و تصور می‌کنند که دعا هیچ تاثیری روی آن‌ها ندارد. در این مقاله سعی کردیم شما را با فواید دعا آشنا کنیم تا بتوانید با دعا کردن خودتان را آرام‎تر کنید و به آرامش روحی بیشتری برسید.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

اولین و مهم‎ترین فایده دعا کردن برای انسان احساس آرامشی است که پس از آن دارد.

برچسب ها
Image