درمان پارکینسون با طب سنتی

طب سنتی و اسلامی

بیماری‌های مربوط به مغز و اعصاب برای فرد و اطرافیان او بسیار دردناک هستند. از جمله آن‌ها باید از پارکینسون نام ببریم که در توان حرکتی شخص اختلال ایجاد می‌کند. متاسفانه علائم این بیماری به‌تدریج مشخص می‌شود. معمولا شخص در ابتدای بروز این اختلال، در دست خود احساس لرزش خواهد کرد.

علائم بیماری پارکینسون چیست؟

این بیماری با نام فلج رعشه‌ای نیز شناخته می‌شود. معمولا علائم پارکینسون از یک سمت بدن شروع می‌شود و پس از مدتی به بخش دیگر آن نیز سرایت می‌کند. با این‌حال شدت این علائم در قسمتی از بدن که ابتدا درگیر آن شده است، بیشتر خواهد بود.

پارکینسون به دلیل بروز مشکل در توانایی سیستم عصبی برای تولید و هدایت سیگنال‌های عصبی شکل می‌گیرد. بدن پس از تخریب سلول‌های مغز و اعصاب، توان تولید بعضی پیام‌رسان‌های شیمیایی مثل دوپامین را دیگر نخواهد داشت و در نتیجه عملکرد مغز افت پیدا می‌کند.

توصیه می‌کنیم در صورت مشاهده هر یک از علائم این بیماری که در فهرست زیر نام بردیم، حتما به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید.

 • معمولا اولین نشانه بروز این بیماری لرزش جزئی یکی از دستان است.
 • با گذشت زمان شخص مبتلا در عضلات خود احساس سفتی می‌کند و آن‌ها را به‌کندی می‌تواند حرکت دهد. برخی از بیماران در هنگام حرکت احساس درد دارند.
 • تعادل نداشتن در صحبت کردن و نوشتن
 • ریزش آب از دهان
 • در مواقعی که بیماری شدت پیدا کند، شخص ممکن است دچار زوال عقل شود.
 • مشکلات گوارشی مثل عفونت هلیکوباکتر پیلوری معده
 • یبوست
 • افزایش فشار خون

چه عواملی در بروز پارکینسون موثر هستند؟

موارد زیر می‌توانند شرایط ابتلا به پارکینسون را فراهم کنند:

 • عوامل ژنتیکی
 • عوامل محیطی
 • استرس
 • مواد سمی
 • کمبود ویتامین E
 • کمبود ویتامین B
 • وجود توده‌هایی به اسم اجسام لوی (Lewy bodies) در مغز و جمع شدن پروتئین آلفا-سینوکلئین (Alpha-synuclein) در آن‌ها
 • سن
 • جنسیت

باید خاطرنشان کنیم با آن‌که ادعاهایی مانند درمان قطعی پارکینسون وجود دارد، اما داروهای این بیماری تنها می‌توانند به مدیریت علائم آن کمک کنند.

درمان پارکینسون با طب سنتی

مصرف بعضی مواد غذایی در پیشگیری و درمان پارکینسون موثر است. اگر به درمان گیاهی اعتماد بیشتری دارید. در این قسمت روش درمان پارکینسون با طب سنتی دکتر خیراندیش را توضیح می‌دهیم.

سیاه دانه و درمان پارکینسون

سیاه دانه یکی از مفیدترین گیاهان برای درمان انواع بیماری‌ها مثل پارکینسون، دیابت، تشنج و آسم است. باید بدانید که از نظر طب سنتی، پارکینسون جزو بیماری‌هایی است که ریشه در سردی بدن دارد و طبع گیاه سیاه دانه گرم است.

افراد مبتلا به پارکینسون باید سر، مفاصل و پاهای خود را هر شب به روغن سیاه دانه اصل آغشته کنند تا پیشرفت بیماری آن‌ها کنترل شود. همچنین مصرف خوراکی یک قاشق غذاخوری از این گیاه همراه با عسل و سرکه طبیعی در هر وعده غذایی توصیه می‌شود.

زیتون و پارکینسون

زیتون یکی از بهترین خوراکی‌ها برای درمان پارکینسون با طب سنتی است. بهتر است شخص درباره روش مصرف زیتون با دکتر پارکینسون مشورت کند. معمولا پزشکان توصیه می‌کنند تا این گروه از بیماران صبح‌ها ۷ عدد زیتون را میل کنند.

همچنین مصرف ۷ عدد انجیر هر شب قبل از خواب، ارده با شیره ۴ وعده در هفته، ۲۱ عدد مویز و ۱۴ عدد بادام درختی روزانه توصیه می‌شود.

زنجبیل و درمان پارکینسون

زنجبیل گیاهی است که می‌تواند در تقویت و تحریک سیستم ایمنی بدن عملکرد مفیدی داشته باشد. این گیاه از ضعیف شدن مغز جلوگیری می‌کند و گردش خون را در آن افزایش می‌دهد. زنجبیل به عقیده برخی افراد موثرترین داروی گیاهی برای درمان پارکینسون است و می‌توانید آن را به‌صورت دمنوش یا در کنار غذا میل کنید.

کندر و پارکینسون

فراموشی و زوال عقل یکی از عوارض پارکینسون است. کندر در تقویت حافظه و هوش تاثیر زیادی دارد. این گیاه می‌تواند از آسیب رسیدن به بخش‌های مهم مغز جلوگیری کند. از طرفی کندر خاصیت آنتی اکسیدان دارد و ضدالتهاب است.

دارچین و پارکینسون

دارچین جزو گیاهانی است که از آن بیشتر به‌عنوان ادویه در غذاها بهره می‌برند. این گیاه در کاهش پرتئین‌هایی که باعث آسیب رسیدن به سلول‌های مغز می‌شوند موثر است و برای بهبود حال بیماران مبتلا به پارکینسون عملکرد مفیدی دارد.

درمان پارکینسون با طب سنتی
فراد زیادی از این بیماری رنج می‌برند و تاکنون محققان روش‌های متفاوتی را برای درمان پارکینسون ارائه داده‌اند. متاسفانه داروهای شیمیایی که برای درمان این عارضه تجویز می‌شوند، عوارض جانبی زیادی دارند. یکی از بهترین روش‌ها استفاده از درمان گیاهی پارکینسون است.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

درمان‌های جایگزین زیادی در بهبود وضعیت افراد مبتلا به پارکینسون تاثیر دارند از جمله یوگا، بیوفیدبک، عطردرمانی، ماساژ و هیپنوتیز.

Image