سینه پهلو از علائم تا درمان با طب سنتی

طب سنتی و اسلامی

همان‌طور که می‌دانید سینه پهلو به التهاب یک یا هر دو ریه در قفسه سینه می‌گویند. عوامل متفاوتی می‌تواند سبب ایجاد بیماری سینه پهلو شود. به طور معمول افراد زیر 2 سال و بالای 65 سال در معرض خطر ابتلا به سینه پهلو می‌باشند چرا که در این افراد سیستم ایمنی بسیار ضعیف است و قدرت کمی برای مبارزه و نابودی باکتری‌ها و ویروس‌ها دارد. سینه پهلو می‌تواند بیش از 30 علت متفاوت داشته باشد.

افرادی که از الکل و دخانیات زیاد استفاده می‌کنند یا از نظر جسمی ناتوان هستند یا دارای بیماری خود ایمنی می‌باشند، می‌توانند دچار عفونت ریه شوند. باکتری ایجاد کننده سینه پهلو معمولا در هنگامی که بدن فرد ضعیف شده باشد به سمت ریه‌ها می‌رود. سپس در ریه تکثیر پیدا می‌کند و منجر به بروز علائم شدیدتری می‌گردد. همچنین عفونت در ریه‌ها می‌تواند از طریق خون وارد دیگر اعضا بدن شود و عفونت را در کل بدن گسترش بدهد.

علائم سینه پهلو

 • سرفه همراه با خلط غلیظ به رنگ‌های سبز، زرد، قهوه‌ای یا خون
 • تب 40 درجه یا بالای آن به همراه لرز
 • درد قفسه سینه یا احساس درد تیز در آن
 • تعریق بسیار زیاد
 • بی‌اشتهایی در فرد
 • مشکل و اختلال در تنفس و احساس کم آوردن نفس
 • بی‌حالی و خستگی زیاد
 • درد عضلات و ایجاد کبودی در برخی نواحی بدن
 • منگی در افراد مسن و احساس هوشیار نبودن
 • تند بودن تعداد تنفس و نبض برای مدت طولانی

عوامل ایجاد کننده ذات‌الریه

باکتری‌ها

یکی از شایع ترین انواع باکتری‌های ایجاد کننده بیماری ذات‌الریه پنوموکوک است. خوب است بدانید که واکسن برای این باکتری وجود دارد و در اثر تزریق آن، این باکتری نمی‌تواند بر روی بدن فعالیتی داشته باشد. خوب است بدانید که سینه پهلو باکتریایی شامل انواع باکتری‌های گرم منفی مانند استافیلوکوکوس، هموفیلوس آنفولانزا، کلبسیلا پنومونیه، اشرسیا کلی و سودوموناس آئروژینوزا است.

ویروس‌ها

بیماری سینه پهلو نیز می‌تواند به علت ویروس ایجاد شود. این ویروس‌ها به علت تغییر مداوم هر روز متنوع‌تر می‌شوند و به صورت اختصاصی می‌توانند بر انواع گروه‌های سنی اثر بگذارند. متاسفانه واکسن ثابت برای ذات‌الریه علیه ویروس‌ها وجود ندارد اما خبر خوب این است که این نوع بیماری بر اثر ویروس پس از مدت کوتاهی از بین می‌رود. خوب است بدانید که ویروس آنفولانزا گاهی با علائم شدیدی همراه است و عفونت آن ممکن است در ریه گسترش پیدا کند. این حالت بسیار خطرناک بوده و ممکن است به مرگ فرد منجر شود.

مایکوپلاسمایی

براساس تحقیقات در این سویه از بیماری ذات‌الریه چندین ویروس ناشناخته با یکدیگر موجب بروز بیماری در فرد می‌شوند. یکی از کوچکترین موجودات روی زمین که توانایی زندگی انفرادی دارند، مایکوپلاسماها هستند و تفاوت‌های با ویروس‌ها و باکتری‌ها دارند. این موجودات ریز می‌توانند از نوع خفیف تا بسیار شدید باعث سینه پهلو در فرد شوند. همچنین مشکلی که توسط این موجودات ایجاد می‌شود، بر روی انواع گروه‌های سنی تاثیر دارد.

قارچ‌ها

گاهی اوقات نیز ممکن است بیماری سینه پهلو در اثر قارچ‌ها به وجود بیاید. نام این قارچ پنوموسیستیس است که معمولا در افراد مبتلا به ایدز به خوبی بروز می‌کند. گفتنی است که مشکلی که در اثر این قارچ‌ها به وجود می‌آید، در اکثر موارد خطرناک نیست و پس از مدتی درمان می‌شود. همچنین موارد دیگری وجود دارد که می‌تواند سبب بروز بیماری ذات‌الریه شود. این عوامل شامل استنشاق گازها، گرد و غبار، مصرف برخی مایعات و غذاها است. شایان ذکر است که انسداد برونش‌ها در سرطان‌ها و وجود اجسام خارجی در مجاری تنفسی می‌تواند احتمال ابتلا به سینه پهلو را در فرد بالا ببرد.

راهکارهای درمانی طب سنتی

یکی از بهترین راه‌های درمان سینه‌ پهلو استفاده از طب سنتی با کمک گیاهان دارویی است. گیاهان دارویی که برای سینه پهلو می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید شامل موارد زیر است:

روش‌های ترکیبی

 • در روش ترکیبی اول ابتدا باید آب و عسل را به خوبی مخلوط کنید، سپس مقداری به آن زیتون له شده اضافه کنید. گفتنی است که این ترکیب برای کاهش سرفه در سینه پهلو بسیار موثر است.
 • در این روش گیاهان متفاوتی با هم ترکیب می‌شوند. برای این کار ابتدا برگ بنفشه، گل ختمی و ریشه شیرین بیان را با هم به صورت پوره شده مخلوط می‌کنید و پس از آن آردجو، آرد باقلا، کتیرا و کمی روغن زیتون به آن اضافه می‌کنید. این ترکیب که از گیاهان متفاوت درست شده است در درمان سینه پهلو بسیار کاربرد دارد.
 • ترکیب سوم به کمک بذر کتان و آب انگور است که پس از این ترکیب می‌توانید از موم عسل و روغن بنفشه نیز کمک بگیرید و به آن اضافه کنید. برای استفاده از این ترکیب باید مخلوط را بر روی موضع قرار دهید.
 • این روش طب سنتی نیز با کمک برگ نیلوفر صورت می‌گیرد. ابتدا باید برگ نیلوفر را آسیاب کنید و به آن روغن سوسن، روغن نرگس، گل و کدو حلوایی اضافه کنید و پس از آن بر روی موضع قرار دهید.
 • در این روش باید پیه اردک و روغن گوسفندی را با هم مخلوط کنیم و بر روی موضع قرار دهیم. گفتنی است که می‌توانید از موم عسل نیز کمک بگیرید و به ترکیب فوق اضافه کنید. همچنین بهتر است قبل از مصرف این ترکیب کمی به آن حرارت دهید تا روند بهبودی تسریع شود.
 • در این روش بادام و میوه گزنه با با هم مخلوط می‌کنیم و به آن عسل و روغن حیوان اضافه می‌کنیم. این ترکیب را بر روی موضع قرار می‌دهیم تا علائم بیماری کاهش پیدا کند.
سینه پهلو از علائم تا درمان با طب سنتی
یکی از شایع ترین انواع باکتری‌های ایجاد کننده بیماری ذات‌الریه پنوموکوک است. خوب است بدانید که واکسن برای این باکتری وجود دارد و در اثر تزریق آن، این باکتری نمی‌تواند بر روی بدن فعالیتی داشته باشد. خوب است بدانید که سینه پهلو باکتریایی شامل انواع باکتری‌های گرم منفی مانند استافیلوکوکوس، هموفیلوس آنفولانزا، کلبسیلا پنومونیه، اشرسیا کلی و سودوموناس آئروژینوزا است.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

ذات‌الریه که در اثر سل به وجود می‌آید، می‌تواند بسیار خطرناک باشد. بنابراین در این هنگام لازم است که سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید.

برچسب ها
Image