تدابیر تغذیه ای طب سنتی در فصل تابستان

تغذیه سالم

چی بخوریم؟!

 1. نوشیدن شربت ریواس، انار، سکنجبین، به‌لیمو، شربت نارنج و امثال این‌ها به صورت خنک.
 2. تناول میوه‌هاى تازه و چاشنی‌دار مثل آلبالو، گیلاس، آلو، آلوچه، توت سیاه، سیب ترش و هندوانه.
 3. مصرف سبزی‌ها، کاهو، کدو، اسفناج و خیار.
 4. به تمام افراد به‌خصوص زنان توصیه می‌‌شود تا در تابستان روزانه حداقل 20 عدد انگور سیاه درشت و دانه‌‌دار مصرف کنند و در زمستان به دلیل محدودیت دسترسی به این میوه، مویز درشت و هسته‌ دار را به همین تعداد مورد استفاده قرار دهند. مویز و انگور سیاه دارای خاصیت آنتی‌ اکسیدانی هستند و مصرف آن از بروز پیری، چروک صورت و ابتلای فرد به انواع سرطان‌ ها جلوگیری می‌ کند اما افراد باید توجه داشته باشند بیش از 20 عدد این میوه را استفاده نکنند زیرا به دلیل حاوی بودن مقداری قند موجب افزایش قند خون به ویژه در افراد مبتلا به دیابت می‌شود.
 5. در این فصل از پسته تازه زیاد استفاده کنید. پسته تازه چاق‌کننده است و باعث رشد اعضای مهم بدن مثل مغز و کلیه می‌شود. قوای جنسی و میل جنسی را تقویت نموده و تولید مایعات جنسی (منی) را نیز افزایش می‌دهد.
 • آب‌‌دوغ‌خیار یکی از بهترین غذاها در فصل تابستان برای رفع تشنگی می‌باشد. بهتر است این غذا با مصلحاتی نظیر نعناع، پونه، گل سرخ، مویز و آویشن میل شود.

چی نخوریم؟!

 1. باید از مصرف غذاهاى گرم و خشک، تند، شور و شیرین اجتناب کرد.
 2. گوشت قرمز به دلیل داشتن گرما و حرارت زیاد در فصل تابستان باید کمتر مصرف شود، بخصوص گوشت شتر که مزاج بسیار گرمی دارد.
 3. در میان انواع گوشت سفید با وجودی که نسبت به گوشت قرمز دام، مزاج ملایم تری دارند اما گوشت پرندگانی مانند کبک و بلدرچین به سبب گرمای زیادی که تولید می‌کنند، در این فصل باید کمتر مورد استفاده قرار گیرند.
 4. گوشت مرغ و ماهی گرمای کمتری دارد و به‌خصوص ماهی با داشتن مزاج سرد و تر به شرطی که با ادویه تند و شور نشده باشد و آبپز باشد، برای این فصل بسیار مناسب است.

تابستان و افراد با مزاج گرم

 • خواب رطوبت بدن را افزایش و کم خوابی خشکی بدن را افزایش می‌دهند. از این رو افرادی با مزاج گرم باید در فصل تابستان خواب کافی داشته و میزان فعالیت خود را کاهش دهند.
 • فعالیت‌های استرس‌زا برای افراد با مزاج گرم در ایام گرم سال مضر می‌باشد.
 • این افراد باید با نوشیدن مقادیر کافی مایعات، جریان ادرار و گوارشی مناسبی داشته باشند.

 

 

تدابیر تغذیه ای طب سنتی در فصل تابستان
سایر توصیه ها برای تابستان در تابستان باید میزان فعالیت و مدت زمان در برابر آفتاب ایستادن را کاهش داد. از پرخوری کردن و مصرف خوراکی های گرم و سنگین پرهیز شود. شستشو با آب خنک و نوشیدن شربت گلاب، سکنجبین و عصاره میوه‌های ترش توصیه می‌شود. مصرف شیرینی‌ها، ترشی‌ها، تندی‌ها و مواد شور را باید کاهش داد و در مقابل مصرف مواد ترش مانند غوره، سماق و … را بیشتر کرد.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

آب‌‌دوغ‌خیار یکی از بهترین غذاها در فصل تابستان برای رفع تشنگی می‌باشد. بهتر است این غذا با مصلحاتی نظیر نعناع، پونه، گل سرخ، مویز و آویشن میل شود.

Image