قویترین داروی گیاهی سنگ شکن

درمان و پیشگیری

قویترین داروی گیاهی سنگ شکن

اگر به سنگ کلیه دچار شده باشید، واژه‌ی داروی گیاهی سنگ شکن برای شما نامی آشناست و کم و بیش اطلاعاتی در مورد انواع و اقسام  گیاهان مفید برای شکستن این سنگ‌های سرسخت دارید. همانطور که می‌دانید سنگ کلیه یکی از بیماری‌های شایع دستگاه ادراری است که با تشکیل رسوبات سخت و بلوری در داخل کلیه‌ها ایجاد می‌شود. این رسوبات می‌توانند از جنس اسید اوریک، کلسیم، اگزالات و یا مواد دیگر باشند.

سنگ کلیه یکی از دردناک‌ترین بیماری‌هاست و با علائمی همچون تهوع، درد شدید در ناحیه‌ی کلیه‌ها، سوزش ادرار و گاهی تب همراه است. درمان‌های مختلفی برای این عارضه‌ی دردناک وجود دارد، اما در این مقاله ما قصد داریم داروهای گیاهی سنگ شکن را به شما معرفی و طریقه مصرف آنها را برای شما بیان کنیم.

آیا داروی گیاهی سنگ شکن وجود دارد؟

داروی گیاهی سنگ شکن اصطلاحی است که معمولاً برای اشاره به داروهای گیاهی یا درمان های طبیعی استفاده می شود که اعتقاد بر این است که به تجزیه سنگ های کلیه یا جلوگیری از تشکیل آنها کمک می کند.

در حالی که هیچ محصول خاصی به نام “سنگ شکن” وجود ندارد، گیاهان مختلف و داروهای طبیعی اغلب برای پتانسیل آنها در پیشگیری از سنگ کلیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما از آنجا که این داروها با داروی گیاهی سنگ شکن شناخته شده‌اند، ما هم آنها را با همین عبارت به شما معرفی خواهیم کرد.

انواع داروهای گیاهی سنگ شکن کدامند؟

چندین داروی گیاهی وجود دارد که به دلیل پتانسیل آنها در شکستن یا جلوگیری از سنگ کلیه مورد توجه قرار گرفته است که اغلب به آنها “سنگ شکن” می گویند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که اگرچه این گیاهان ممکن است فوایدی داشته باشند، اما نباید بدون مشورت با پزشک متخصص به عنوان یک درمان انحصاری استفاده شوند.

داروهای گیاهی سنگ شکن عبارتند از:

 • ریحان
 • خار مریم
 • لیمو
 • زنجبیل
 • خارشتر
 • گزنه

۱- ریحان

ریحان گیاهی معطر و پرخاصیت است که به دلیل وجود آنتی اکسیدان و خواص ضد التهابی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها از جمله سنگ کلیه استفاده می‌شود. علاوه بر این، ریحان خاصیت ادارار آور دارد که موجب می‌شود سنگ‌های کلیه از طریق مجاری ادارار راحت‌تر دفع شود.

نحوه مصرف ریحان برای سنگ کلیه

 • دم‌نوش ریحان: ۲ قاشق غذاخوری برگ ریحان تازه را در ۲ لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. سپس آن را صاف کرده و روزی ۲ تا ۳ بار بنوشید.
 • عصاره ریحان: ۱ قاشق غذاخوری برگ ریحان تازه را با ۱ لیوان آب در مخلوط کن بریزید. سپس آن را صاف کرده و روزی ۱ تا ۲ بار بنوشید.
 • شربت ریحان: ۲ لیوان آب، ۱ لیوان شکر و ۱/۲ لیوان برگ ریحان تازه را به مدت ۳۰ دقیقه بجوشانید. سپس آن را صاف کرده و بگذارید خنک شود. می‌توانید این شربت را در یخچال نگهداری کرده و روزی ۲ تا ۳ بار، هر بار ۱ قاشق غذاخوری میل کنید.

۲- لیمو

آب لیمو حاوی سیترات است که می‌تواند به حل شدن سنگ کلیه و جلوگیری از تشکیل آنها کمک کند.

نحوه مصرف لیمو برای سنگ کلیه

شما می‌توانید از آب لیمو و شربت لیمو به عنوان داروی گیاهی سنگ شکن استفاده کنید. نحوه مصرف هر کدام به شکل زیر است:

 • آبلیمو: ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری آبلیمو تازه را به ۱ لیوان آب گرم یا سرد اضافه کنید و روزی ۲ تا ۳ بار بنوشید.
 • شربت لیمو: ۱ لیوان آب، ۱/۲ لیوان شکر و ۱/۴ لیوان آبلیمو تازه را به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. سپس بگذارید خنک شود و در یخچال نگهداری کنید. می‌توانید این شربت را روزی ۲ تا ۳ بار، هر بار ۱ قاشق غذاخوری میل کنید.

۳- خار مریم (فیلانتوس نیروری)

خار مریم، گیاهی که با نام فیلانتوس نیروری نیز شناخته می‌شود، در طب سنتی برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله سنگ کلیه کاربرد دارد. این گیاه ضد التهاب است، دارای خواص ضدالتهابی، آنتی اکسیدانی و محافظت کنندگی از کبد دارد.

نحوه مصرف خار مریم برای سنگ کلیه

 • ۱ قاشق چایخوری پودر یا برگ خشک خار مریم را در ۱ لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید.
 • سپس آن را صاف کرده و روزی ۲ تا ۳ بار بنوشید.

۴- زنجبیل

زنجبیل فواید بسیاری برای سلامت کلیه‌ها به ویژه در زمینه سنگ کلیه نشان داده است. خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدان ها و اثرات محافظتی زنجبیل بر کلیه ها، آن را به یک درمان طبیعی ارزشمند برای سنگ کلیه تبدیل کرده است. زنجبیل همچنین می‌تواند به کاهش درد و تورم کمک کرده و از کلیه ها در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کند.

نحوه مصرف زنجبیل برای سنگ کلیه

برخی از روش های مصرف زنجبیل برای سنگ کلیه عبارتند از:

 • دمنوش زنجبیل: ۱ تا ۲ قاشق چایخوری پودر یا ریشه زنجبیل تازه را به ۱ لیوان آب جوش اضافه کنید. به مدت ۱۰ دقیقه دم کرده و سپس صاف کنید. می‌توانید به دلخواه مقداری عسل یا آبلیمو به آن اضافه کنید. روزی ۲ تا ۳ بار این دمنوش را بنوشید.
 • اسموتی زنجبیل: ۱ قاشق چایخوری پودر زنجبیل را با ۱ عدد موز، ۱ فنجان اسفناج، ۱/۲ فنجان شیر نارگیل و ۱/۲ فنجان آب مخلوط کنید. این اسموتی را به عنوان یک میان وعده یا قبل از غذا میل کنید.
 • مصرف زنجبیل به صورت خام: می توانید روزانه ۱ تا ۲ گرم زنجبیل تازه را به صورت رنده شده یا تکه تکه شده به غذاها و سالادهای خود اضافه کنید. همچنین می‌توانید زنجبیل را به صورت آبنبات یا مکمل های غذایی مصرف کنید.

۵- خارشتر

خارشتر، گیاهی که با نام‌ خشک خار نیز شناخته می‌شود، در طب سنتی برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله سنگ کلیه کاربرد دارد. مصرف گیاه یا عرق خارشتر می‌تواند با کلسیم موجود در ادرار ترکیب شده و از تشکیل سنگ‌های کلسیمی جلوگیری کند.

نحوه مصرف خارشتر برای سنگ کلیه

 • دمنوش خارشتر: ۱ قاشق چایخوری پودر یا برگ خشک خارشتر را در ۱ لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. سپس آن را صاف کرده و روزی ۲ تا ۳ بار بنوشید.
 • مکمل خارشتر: مکمل‌های خارشتر به صورت کپسول، قرص و تنتور در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های آنلاین موجود هستند. قبل از مصرف مکمل خارشتر، دستورالعمل‌های روی محصول را به دقت مطالعه کرده و در صورت نیاز با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • مصرف پودر خارشتر: شما می توانید ۱ تا ۲ گرم پودر خارشتر را به صورت روزانه با آب یا ماست مخلوط و مصرف کنید.

۶- گزنه

گزنه، در طب سنتی برای درمان بیماری‌های مختلف از جمله سنگ کلیه کاربرد دارد. گزنه به افزایش تولید ادرار کمک می‌کند که این امر می‌تواند به دفع سنگ‌های کوچک کلیه از طریق مجاری ادراری کمک کند. گزنه همچنین به سم زدایی بدن و دفع مواد مضر از جمله سموم و اسید اوریک که موجب تشکیل سنگ کلیه کمک می‌شوند، کمک می‌کند.

نحوه مصرف گزنه برای سنگ کلیه

 • دمنوش گزنه: ۱ تا ۲ قاشق چایخوری برگ خشک گزنه را در ۱ لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید. سپس آن را صاف کرده و روزی ۲ تا ۳ بار بنوشید.
 • مصرف عصاره گزنه: می توانید ۱۰ تا ۲۰ قطره عصاره گزنه را به صورت روزانه با آب یا آبمیوه مخلوط و مصرف کنید.
قویترین داروی گیاهی سنگ شکن
قوی ترین داروی گیاهی دفع سنگ خار مریم است که معمولاً به عنوان قویترین داروی سنگ شکن شناخته می شود. با استفاده از این گیاه سنگ کلیه به سرعت از بین رفته و به عنوان یک راهکار درمانی موثر شناخته می‌شود. این گیاه می تواند در روند درمان بسیاری از بیماری ها نیز مفید باشد. یکی از راه‌های ساده درمان سنگ کلیه نوشیدن چای این گیاه است به طوری که با نوشیدن این چای در ۲ روز اثری از سنگ‌های مزاحم تشکیل شده درون بدن به چشم نمی ‌خورد.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

بهترین زمان برای استفاده از داروهای گیاهی سنگ شکن صبح ها با معده خالی است.

Image