راهی سریع برای رهایی از وزن اضافی

زیبایی و تناسب اندام

بالن یا بالون معده: راهی سریع برای رهایی از وزن اضافی

بیش از 1.4 میلیارد بزرگسال در سراسر جهان دارای اضافه وزن یا چاقی هستند. چنین افرادی اغلب دچار بیماری‌هایی مانند دیابت، فشار خون بالا و بیماری قلبی می‌شوند. با این حال، درمان های کاهش وزن ایمن و موثر برای همه قابل دسترسی نیست و هر بیمار کاندید مناسبی برای این روش‌ها نیست. یکی از این روش‌ها که طرفداران خاص خود را دارد، کاهش وزن با بالون معده است. این روش ادعا می‌کند که موجب ایجاد احساس سیری در افراد می‌شود و برای کاهش وزن موقت مفید است. در این مقاله به بررسی کامل کاهش وزن با بالون معده خواهیم پرداخت.

بالون معده چیست؟

بالون معده که با عنوان (IGB) نیز شناخته می شود، یک کیسه سیلیکونی نرم پر از نمک یا هواست که به طور موقت داخل معده قرار داده می‌شود تا به کاهش وزن کمک کند. این بالون‌ها انعطاف پذیر بوده و با مایع استریل قابل باد کردن هستند.

بالن معده برای افرادی طراحی شده که نتوانسته اند از طریق رژیم غذایی و ورزش به کاهش وزن قابل توجهی برسند و نمی خواهند تحت عمل لاغری قرار گیرند.

بالن معده چگونه کار می‌کند؟

بالون با استفاده از یک آندوسکوپ، (یک لوله انعطاف پذیر نازک با دوربین و نور) از طریق دهان و مری وارد معده می‌شود. پیش از آن به بیمار آرامبخش سبک داده می شود تا از راحتی در طول عمل اطمینان حاصل کند.

سپس بالون را با 400-600 میلی لیتر سالین استریل ایزوتونیک باد می کنند تا فضای معده را اشغال کند و احساس سیری ایجاد کند و مصرف غذا را کاهش دهد.

بالون های معده به طور معمول بسته به نوع آن به مدت 4-12 ماه در معده می مانند و سپس با استفاده از آندوسکوپی برداشته می شوند.

مکانیسم کاهش وزن در بالون معده چگونه است؟

مکانیسم کاهش وزن بالون درمانی داخل معده به چندین روش انجام می‌شود:

1- هر بالون با حجم 400 میلی لیتر یا بیشتر موجب ایجاد محدودیت دریافت غذا شده و احتمالاً با تغییر در حرکت روده باعث احساس سیری می‌شود.

2- مکانیسم عمل احتمالی دیگری که ممکن است به کاهش وزن کمک کند، ایجاد تاخیر در تخلیه معده توسط بالون است که نشان داده شده با کاهش وزن مرتبط است.

3- بالون به عنوان یک مکانیسم محدود کننده عمل می کند و احساس سیری را تقویت می کند زیرا یک وسیله اشغال کننده فضا است. میانگین ظرفیت معده تقریباً 1200 میلی لیتر است، اما یک فرد چاق می‌تواند این حجم را سه برابر کند.

انواع بالن معده کدامند؟

چندین نوع اصلی بالون معده وجود دارد که از آنها می‌توان برای کاهش وزن استفاده کرد:

بالون معده بلعیدنی

بالون معده بلعیدنی نوعی بالون معده است که می توان آن را با آب بلعید. این بالون معده با تکنولوژی بالا به شکل یک کپسول فشرده می‌شود که می توان آن را بلعید. بنابراین برای قرار دادن نیازی به آندوسکوپی و بیهوشی نیست.

این بالن اغلب در بین افراد 18 تا 65 سال و با شاخص توده بدنی 27 تا 40 مورد استفاده قرار می‌گیرد و به دلیل سهولت بیشتر، طرفداران بیشتری دارد.

علاوه بر سهولت قرار دادن این بالون، نیازی به برداشتن ندارد و احتمال عوارض جانبی آن کمتر است.

بالون مدسیل

این بالون معده توسط آندوسکوپی اعمال می شود و به مدت 6 ماه در معده باقی می ماند. بالون‌های آندوسکوپی 6 ماهه برای افراد با شاخص توده بدنی 27 تا 40 مناسب است.

معایبی از جمله گذاشتن و خارج کردن این بالون معده با آندوسکوپی و احتمال بروز حالت تهوع و گرفتگی در طول دوره تنظیم بیشتر است.

با این حال، از آنجایی که قیمت بالون معده 6 ماهه مقرون به صرفه تر است، اغلب توسط بیمارانی که وزن کمتری برای کاهش دارند ترجیح داده می‌شود.

زمانی که بالون منقضی می شود، محتویات آن به خودی خود تخلیه شده و از بدن دفع می شود. کاهش 15 تا 20 کیلوگرمی در 4 ماه امکان پذیر است.

بالون معده اوربرا

بالون معده اوربرا با آندوسکوپی وارد بدن شده و با آندوسکوپی خارج می شود. این بالن که به مدت 12 ماه در معده باقی می ماند، گزینه خوبی برای کاهش وزن بیمارانی با شاخص توده بدنی بالای 27 و به ویژه بالای 30 ایده است. با بالون اوربرا می توان در پایان یک سال 20 تا 30 کیلوگرم کاهش وزن داشت.

بالون معده قابل تنظیم (اسپاتز)

برخلاف سایر بالون‌ها، بالون معده اسپاتز یک بالون معده قابل تنظیم است که یک بار باد می شود و تا پایان دوره استفاده در حجمی که باد می کنند باقی می ماند.

بالون قابل تنظیم بالونی است که حجم آن با توجه به نیاز بیمار قابل تغییر است. به مدت 1 سال در معده باقی می ماند، توسط آندوسکوپی نصب می شود و فرآیند تنظیم و حذف توسط آندوسکوپی انجام می شود.

این روش توسط بیماران با شاخص توده بدنی بالای 30 که نیاز به کاهش وزن بیشتری دارند استفاده می‌شود.

مزایای بالون معده چیست؟

برخی از مهم‌ترین مزایای لاغری با بالون معده عبارتند از:

 • بالون معده با اشغال فضایی در معده به کاهش مصرف غذا کمک می کند و احساس سیری ایجاد می کند و منجر به کاهش وزن می‌شود.
 • بالون معده یک گزینه کم تهاجمی و غیر جراحی برای کاهش وزن است. این روش معمولاً به صورت آندوسکوپی انجام می‌شود و از خطرات و زمان ریکاوری بعد از جراحی خخبری نیست.
 • برخلاف مداخلات جراحی دائمی، بالون معده یک اقدام موقتی است، که می تواند برای کسانی که به دنبال راه حلی کوتاه مدت برای شروع سفر کاهش وزن خود هستند، جذاب باشد.
 • بالون‌های معده یک رویکرد غیردارویی برای کاهش وزن، بدون عوارض جانبی احتمالی داروهای کاهش وزن است.
 • بالون معده عموماً مقرون به صرفه تر از روش‌های جراحی کاهش وزن است.
 • کاهش وزن موفقیت آمیز با بالون معده می تواند منجر به بهبود شرایط مرتبط با چاقی مانند دیابت، فشار خون بالا و آپنه خواب شود.

آیا بالون معده موجب لاغری می‌شود؟

بله. قرار دادن بالون داخل معده به کاهش وزن کمک می کند. این روش اغلب پس از تلاش برای کاهش وزن با بهبود رژیم غذایی و عادات ورزشی انجام می‌شود.

مضرات و عوارض بالن معده چیست؟

مهم‌ترین مضرات و عوارض بالن عبارتند از:

 • درد و حالت تهوع؛ حدود یک سوم از افراد بلافاصله پس از قرار دادن بالون داخل معده دچار درد و حالت تهوع می‌شوند.
 • موقتی بودن روش: بالون معده یک راه حل دائمی برای چاقی نیست و پس از برداشتن آن، ممکن است وزن مجدداً افزایش یابد.
 • نیاز به تعهد به تغییرات سبک زندگی: برای موفقیت این روش، افراد باید رژیم غذایی سالم داشته باشند و به طور منظم ورزش کنند.
 • نامناسب بودن برای همه افراد: افراد مبتلا به برخی شرایط پزشکی، مانند زخم معده یا فتق، واجد شرایط این روش نیستند.
 • کاهش باد بالون: اگر با بالون خالی شود، این خطر وجود دارد که در سیستم گوارش شما حرکت کند. این موضع می تواند باعث انسداد معده شود که ممکن است نیاز به عمل یا جراحی دیگری برای برداشتن دستگاه داشته باشد.
 • سایر خطرات احتمالی: دیگر خطرات عبارتند از تورم بیش از حد، پانکراتیت حاد، زخم یا سوراخ در دیواره معده. سوراخ شدن ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.
 راهی سریع برای رهایی از وزن اضافی
بالون معده می‌تواند برای برخی افراد روشی مؤثر اما موقت برای کاهش وزن باشد، اما برای همه مناسب نیست. قبل از تصمیم‌گیری برای انجام این عمل، بهتر است مزایا و معایب آن را به دقت بسنجید و با پزشک خود مشورت کنید. این موضوع را در نظر بگیرید که اضافه وزن حاصل یک شب یا یک هفته و یک ماه نیست؛ در نتیجه کاهش آن نیز نیازمند رعایت اصول، صبر و زمان است. بهترین، اصولی‌ترین و سالم‌ترین روش برای کاهش وزن پایدار، رعایت و پایبندی به اصول تغذیه سالم و تغییر سبک زندگی است.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

بالون معده به کاهش وزن کمک می کند.

Image