علائم و درمان سرطان سینه

درمان و پیشگیری

سرطان سینه

سرطان سینه دومین سرطان رایج در دنیا است، این سرطان بیشتر در میان بانوان رایج است به طوری که آمارها نشان می­دهد از هر هشت زن در دنیا یک نفر به این بیماری مبتلا می­ شود. البته این آمارها درکشور ما تکان دهنده است و سالانه هفت هزار زن ایرانی به این نوع سرطان مبتلا می­شود. پس بهتر است این بیماری را بهتر بشناسیم و راه­های پیشگیری و مقابله با آن را بدانیم.

 

سلول های بدن دائم در حال تکثیر و جانشینی هستند، اما گاهی تکثیر این سلول­ها از حد طبیعی فراتر می­رود و به شکل نامنظم و غیر قابل کنترل شروع به تکثیر می­کنند که در نهایت باعث ایجاد توده­های سرطانی می­شوند. اگر این توده­ها در اطراف بافت سینه و یا گره­های لنفاوی اطراف سینه، مانند زیر بغل و یا ناحیه ترقوه رشد کنند اصطلاحا سرطان سینه گفته می­ شوند.

علت سرطان سینه

علت سرطان سینه بیشتر در سابقه خانوادگی نهفته است. به طورکل زنانی که در افراد درجه یک و دو مانند مادر و خواهر و خاله خود چنین عارضه­ای را دیده اند باید نسبت به این بیماری محتاط تر باشند. اما علاوه بر ژنتیک علت­های دیگری هم برای این بیماری وجود دارد. به طور کل علت سرطان سینه در زنان می­تواند در افزایش سن آنها وسن باروری آنها هم نهفته باشد. زنانی که در سن کم عادت ماهیانه شان شروع شده است و یا در سن بالا یائسه شده­اند و همچنین زنانی که دیرتر اقدام به بارداری می­کنند و مدت طولانی از روش­های کنترل بارداری و قرص­های هورمونی ضدبارداری استفاده می­کنند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

همچنین علت­های دیگری مانند ورزش نکردن و کم تحرکی، اضافه وزن، رژیم غذایی نادرست و مصرف الکل و دخانیات هم می­تواند از دیگر علت­های ابتلا به این بیماری باشد.

علائم سرطان سینه

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که احساس توده در بافت سینه یا درد داشته باشید و بخواهید بدانید علائم سرطان سینه چیست؟ و درد سینه نشانه چیست؟ از مشهورترین علائم سرطان سینه در زنان می­توان به برخی از این موارد اشاره کرد:

 • احساس توده در داخل سینه و یا زیر بغل
 • تفاوت سایز بین دو پستان
 • تغییر شکل در پستان­ها
 • ترشح مایعات و چرک و خون از نوک پستان
 • تغییر در رنگ و اندازه نوک سینه
 • مشاهده تو رفتگی یا برآمدگی در نوک سینه
 • تغییر در پوست سینه به شکل پوست پرتقالی شدن
 • احساس درد در بافت سینه
 • خارش در نوک سینه
 • سوزش در نوک سینه
 • پوسته پوسته شدن نوک سینه

علائم سرطان سینه در بیشتر مواقع با احساس توده در نواحی سینه و زیر بغل احساس می­شود. درد سینه و سرطان سینه همیشه با هم همراه نیستند و ممکن است این درد نشانه چیز دیگری باشد. همین طور وجود توده سینه نشان دهنده سرطان سینه نیست و باید مورد بررسی پزشک قرار بگیرد  در بیشتر مواقع این توده­ها ممکن است کیست و یا توده خوش خیم باشند.

تفاوت کیست و توده سرطانی 

توده های سرطانی در بیشتر مواقع درد ندارند و اگرآن ا را لمس کنید سفت هستند و اغلب حرکت نمی­کنند و به شکل چسبیده به بافت اطراف هستند. اما کیست­ها که در واقع کیسه­هایی با غشای نازک­اند که از مایعاتی انباشته شده­اند، علائم کیست سینه به این ترتیب است که در زمان لمس بسیار نرم هستند و اغلب جابجا می­شوند. کیست سینه در زمان نزدیک شدن به عادت ماهیانه مشهودتر است.

انواع سرطان سینه

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا سرطان سینه فقط به یک شکل نمود می­کند یا اینکه انواعی دارد؟ باید بگوییم که این سرطان بنا بر مکان تشکیل توده سرطانی در سینه و نوع خوش خیم یا بدخیم بودن دارای انواعی است که دو نوع شایع و مهم آن را در این مبحث معرفی می­کنیم:

کارسینوم واکتال تهاجمی

این نوع سرطان سینه در مجاری حمل شیر تا نوک پستان را درگیر می­کند. این سرطان علائم چندانی ندارد و در برخی موارد باعث ایجاد توده در بافت سینه می­گردد. همچنین باعث ترشح از نوک پستان هم می­شود. واکتال را از طریق ماموگرافی می­توان تشخیص داد.

کارسینوم لوبلار تهاجمی

این نوع سرطان در غدد تولید کننده شیر ایجاد می­شود و اغلب علائم چندانی ندارد از این رو با ماموگرافی قابل تشخیص نیستند و فقط از طریق نمونه برداری می­توان پی به آن برد.

انواع دیگری از سرطان سینه مانند نوع التهابی، سرطان پستان متاستاتیک، پاپیلاری پستان و سه گانه وجود دارد که نسبت به ین دونوع از ابتلای کمتری برخوردارند.

اما توده­های سرطانی را می­توان به دو نوع خوش خیم و بدخیم هم تقسیم کرد. فرق این دو در این است که سرطان سینه خوش خیم نوعی تکثیر غیر طبیعی سلول­ها در بافت است که در یک جا متوقف می­شود و به سایر اندام­ها آسیب نمی­رساند. اما نوع سرطان سینه بدخیم این گونه نیست و تکثیر سلول­ها تا جایی پیش می­رود که به سایر اندام­ها و ارگان­های بدن هم نفوذ می­کند.

تشخیص سرطان سینه

اما با توجه به تمام توضیحات داده شده اینجا این سوال پیش می­آید که سرطان سینه رو چگونه شناسایی می­کنند. برای شناسایی سینه روش هایی وجود دارد که آنها را بررسی می­کنیم:

خود آزمایی سینه و توجه به علامت ها

طبق آمارها نود درصد سرطان سینه را خود فرد با بررسی و خودآزمایی سینه می­تواند تشخیص دهد. توجه کردن به علائم و تغییرات در سینه بسیار مهم است و خودآزمایی سینه هم روشی است که همه خانم­ها هر چند وقت یک بار باید انجام دهند. بهترین زمان برای خودآزمایی پستان­ها دو یا سه روز پس از دوره قاعدگی است زیرا در این زمان به دلیل کاهش هورمون­ها پستان­ها از حساسیت و تراکم کمتری برخوردارند، و مانع از تصور توده کاذب در سینه می­شود.

اما نحوه تست سرطان سینه در منزل و خودآزمایی سینه به این شکل است که باید در مقابل یک آینه بایستید دست­ها را آویزان در دو سمت بدن و سپس در بالا و بعد به جلو بکشید و به اندازه­های دو پستان دقت کنید. بعد به پشت دراز بکشید یکی از دست ها را بالاببرید و با آخرین بند سه انگشت میانی به تدریج داخل سینه را به آرامی و به شکل دایره مانند در جهت عقربه­های ساعت لمس کنید و تمام سینه را بررسی کنید و بعد کشاله­های زیر بغل را هم به همین شکل لمس کنید. در انتها نوک سینه ­ها را هم بررسی کرده  و از نداشتن ترشحات مطمئن شوید.

ماموگرافی

 ماموگرافی نوعی عکس برداری از پستان­هاست که با اشعه ایکس انجام می­شود. برخی از انواع سرطان­های سینه در مراحل آغازین با ماموگرافی قابل تشخیص هستند، به خاطر همین به تمام زنان بالای چهل سال توصیه می­شود که سالانه یک بار برای انجام ماموگرافی به پزشک مراجعه کنند. اما برخی دیگر از انواع سرطان پستان با ماموگرافی هم قابل تشخیص نیست که از روش دیگری باید استفاده کرد

نمونه برداری

روش قطعی تشخیص سرطان سینه نمونه برداری یا بیوپسی است. در این روش از طریق تزریق یک سوزن به بافت سینه مقداری از بافت توده را از سینه خارج می­کنند و آن را مورد بررسی قرار می­دهند. اگر شکل سلول­های بافت سینه در زیر میکروسکوپ غیرطبیعی باشد، فرد مبتلا به سرطان سینه است.

درمان سرطان سینه

جراحی سینه

روش­های درمان سرطان سینه مانند همه سرطان­ها محدود به شیمی درمانی و پرتو درمانی هستند. اما گاهی هم با انجام عمل جراحی بافت سرطانی از بدن جدا می­شود. جراحی سرطان سینه گاهی باید پستان هم تخلیه گردد که اگر شخص بخواهد از طریق عمل­های زیبایی این فقدان قابل جبران است. بعد از انجام عمل جراحی بیمار باید تحت شیمی درمانی و پرتو درمانی قرار گیرد، تا سلول­های سرطانی باقی مانده نتوانند دوباره رشد کنند یا به سایر بافت­های دیگر اندام­های بدن برسند و به آنها آسیب برسانند. شیمی درمانی سرطان سینه به دو شکل خوراکی و تزریقی به بیماری دارای سرطان سینه داده می­شود. شانس درمان سرطان سینه نسبتا روبه بالاست. اگر بیمار تا دو سال بعد از عمل سرطان سینه تاب بیاورد و بدن او مقاومت کند و سلول سرطانی دیگری تولید نشود احتمال بازگشت سرطان کم می­شود. اما اگر تا پنج سال بعد از جراحی سلول سرطانی در بدن بیمار یافت نشود احتمال بازگشت سرطان بسیار کم می­شود و حال بیمار رو به بهبود است.

درمان گیاهی سرطان سینه

درمان­های گیاهی مسلما نمی­توانند به طور یقین بافت سرطانی را حذف کنند. اما می­توانند یک عامل یاری دهنده و پیشگیرانه برای بعد از عمل جراحی محسوب شوند. مواد گیاهی مانند: سویا، کلم، برنج قهوه­ای، زیتون، نان و غلات سبوس دار و ماهی آزاد  در کاهش تولید سلول­های سرطانی بسیار موثرند. همچنین ورزش و تحرک باعث سوزاندن کالری و به دنبال آن باعث کاهش تولید استروژن می­شود در کاهش ابتلا به سرطان سینه بسیار موثرند.

آیا سرطان سینه فقط در زنان دیده می‌شود؟

در جواب این سوال باید گفت، سرطان سینه فقط در زنان اتفاق نمی­افتد. بررسی­ها نشان داده است این بیماری برای مردها نیز روی می­دهد، اما امکان آن نسبت به زنان بسیار کمتر است. این مقدار حدود یک درصد است. علائم سرطان پستان در مردان مانند زنان با علامت­هایی مانند احساس توده، تورم، قرمزی، سوزش و خارش و تغییر رنگ پوست پستان اتفاق می­افتد.

سرطان سینه در زمان بارداری و شیردهی

احتمال بروز سرطان پستان­ها در بارداری با این که کم است اما باید به آن توجه داشت. در این دوران با توجه به افزایش هورمون­ها پستان­ها کمی بزرگتر می­شوند، و ممکن است این اتفاق تشخیص توده در بارداری را با مشکل مواجه کند. همچنین احتمال انجام ماموگرافی برای جنین خطرناک است و تنها روش تشخیص، نمونه برداری از بافت سینه است. درمان سرطان سینه در بارداری بنا بر تشخیص پزشک ممکن است به بعد بارداری موکول شود تا بیمار بتواند از شیمی درمانی و پرتودرمانی بعد از عمل با خیال آسوده­‌تری استفاده کند.

پیشگیری از سرطان سینه

پیشگیری در بیماری سرطان سینه همیشه بهتر از درمان جواب می­دهد، زیرا اگر بتوان بیماری را در مراحل اولیه و با شدت کمتری کشف کرد احتمال درمان بسیار بالا است. برای پیشگیری از سرطان سینه چند توصیه به بانوان می­شود از جمله:

 • زنان بالاتر از چهل سال سالانه ماموگرافی را زیر نظر پزشک متخصص انجام دهند
 • همه زنان باید خودآزمایی سینه را در هر ماه انجام دهند
 • ورزش و تحرک را در برنامه زندگی خود قرار دهید
 • غذاهای حاوی فیبر استفاده کنید
 • از مصرف الکل و دخانیات بپرهیزید
 • بارداری را به تعویق نیاندازید
 • در صورت تولد نوزاد، او را با شیر خود تغذیه کنید
 • از سوتین­های مناسب و راحت استفاده کنید
 • در ساعتی از شبانه روز به خصوص هنگام استراحت سوتین خود را درآورید.

به طور کلی می توان گفت سرطان سینه در زنان بسیار شایع تر است و دلایل بسیاری مانند ژنتیک و سبک زندگی  دارد. زنان باید همواره روش­های پیشگیری را به کار گیرند تا در مراحل اولیه متوجه بیماری شوند و به این ترتیب روند درمان را سریع تر و با پاسخدهی بالاتری دنبال کنند.

 

علائم و درمان سرطان سینه
علائم سرطان سینه

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

زنان باید همواره روش­های پیشگیری را به کار گیرند تا در مراحل اولیه متوجه بیماری شوند

Image