تقویت سیستم ایمنی بدن با طب سنتی

سبک زندگی

سیستم ایمنی به عنوان خط اول مقابله با هجوم عوامل بیماری‌‌زا نقش مهمی در محافظت از بدن به عهده دارد لذا پیروی از سبک زندگی سالم برای تقویت سیستم ایمنی حائز اهمیت است.

می‌توان گفت استفاده از همه گروه‌ های غذایی (نان و غلات، میوه‌ها و سبزیجات، شیر و لبنیات، گوشت، حبوبات، تخم مرغ، شیرینی‌ها و چربی ها) که حاوی انواع ویتامین‌ و مواد معدنی هستند و رعایت تنوع غذایی در برنامه روزانه، در کنار فعالیت بدنی مناسب، خواب و استراحت کافی، حفظ آرامش و نداشتن استرس و اضطراب می‌تواند منجر به تقویت سیستم ایمنی شود.

در این میان نمی‌توان از نقش موثر ورزش در تقویت سیستم ایمنی چشم پوشی کرد. ورزش موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش استرس و اضطراب می‌گردد.

اما باید توجه نمود که نوع و شدت فعالیت ‌های ورزشی تأثیر متفاوتی بر سیستم ایمنی بدن دارد. به طور کلی ورزش در افراد جوان، میانسال و مسن تأثیر مثبتی در پی داشته و از اختلال شناختی و کاهش عزت نفس جلوگیری می ‌کند.

فعالیت‌ های ورزشی به ویژه برای افراد با عوامل خطر اضافه وزن و افراد مسن بسیار مؤثر می‌باشند.

تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان

این روزها یکی از چالش‌های پیش روی والدین تقویت سیستم ایمنی کودکان است. تقویت سیستم ایمنی کودک در واقع به معنای کمک به سلول‌ها و مولکول‌هایی است که در فرایند ایمنی بدن مسئول هستند.

تقویت سیستم ایمنی کودکان نسبت به بزرگسالان از اهمیت بالایی برخوردار است.

در این راستا علاوه بر آموزش کودکان برای عادت به رعایت بهداشت، نباید از نقش محبت نمودن در تقویت سیستم ایمنی کودک غافل شد، احساسات مثبت و شاد برای تحریک سلول های سیستم ایمنی بدن موثر است.

همچنین باید مصرف مرکبات، سبزی‌ها، دانه‌ها، میوه‌های رنگی، غلات سبوس‌دار، تخم‌مرغ و استفاده از سیر و پیاز را در برنامه غذایی کودک گنجاند.

تقویت سیستم ایمنی بدن در طب سنتی

در طب سنتی نیز برای تقویت سیستم ایمنی و جلوگیری از ابتلا به بسیاری از بیماری ها راهکارهای زیادی ارائه شده است.

به توصیه طب سنتی برخی از گیاهان ارزش بسیار بالایی برای افزایش ایمنی بدن دارند. این گیاهان در تشدید پاسخ سیستم ایمنی و مبارزه با عوامل بیماری زا مفیدند که می‌توان بصورت ادویه در غذا یا دمنوش استفاده شود.

برای مثال گیاه زنجبیل سرشار از زینک، منیزیم، ویتامین E و ویتامین C است. یعنی هرچه سیستم ایمنی برای آماده سازی سلول‌های دفاعی خود نیاز دارد، را در خود دارد.

عصاره این گیاه در بسیاری از داروهای گیاهی و حتی شیمیایی برای بهبود سرماخوردگی، تب و مشکلات گوارشی استفاده می‌شود. مصرف روزانه زنجبیل به رفع کمبود زینک در بدن کمک می‌کند.

این عنصر به طور چشمگیری توانایی دفاع سیستم ایمنی را در مقابله با ویروس‌ها و باکتری‌ها افزایش می‌دهد. البته مصرف آن باید به حد تعادل باشد. همچنین در فصول گرم بهتر است به میزان اندک و با چند قطره آبلیمو میل شود.

میخک گیاه دیگریست که از نظر طب سنتی در ارتباط با افزایش سیستم ایمنی موثر است. میخک در عصاره خود مواد معدنی مهمی از جمله ویتامین B5، تیامین (B1)، نیاسین (B3)، ریبوفلاوین (B2)، ویتامین A و C را جای داده است.

این ویتامین‌ها نه تنها برای رفع التهاب گلو بسیار مؤثراند، بلکه به بهبود کم خونی و خون رسانی به اندام‌ها و افزایش قدرت سلول‌های سیستم ایمنی نیز کمک می‌کنند.

علاوه بر زنجبیل و میخک، پونه کوهی نیر تأثیر فوق العاده ای روی افزایش ایمنی بدن دارد. این گیاه ویتامین‌های A ،C ،E و K را در خود جای داده است.

این ویتامین‌ها با خاصیت ضد التهابی، ضد میکروبی و ضد قارچی خود، به سیستم ایمنی در مبارزه با باکتری‌ها کمک می‌کنند.

در میان گیاهان دارویی، نعناع فلفلی منبع غنی ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان های قوی موجود در طبیعت است. منتول مهم‌ترین و اصلی‌ترین ترکیب در عصاره این گیاه است که به رفع احتقان گلو و گرفتگی بینی کمک می‌کند.

علاوه بر این، وجود مقدار قابل توجهی ویتامین A و آهن در کنار این ترکیبات، برای رفع التهاب در بافت‌های اپیتلیال بدن، بلوغ و تکثیر سلول‌های سیستم ایمنی به ویژه لنفوسیت‌ها و پاسخ به عفونت‌ها نقش بسیاری دارد.

در کنار مواردی که گفته شد، معجون تقویت سیستم ایمنی بدن مورد تایید دکتر روازاده، داری طبع گرم و خشک است و ترکیبی از عسل اعلا، بهمن سرخ و سفید، مرزنجوش مرمکی و… است.

این معجون به سفارش حکیم روازاده جهت تقویت سیستم ایمنی و اعضای اصلی بدن مانند قلب، مغز و کبد، موثر در بیماری‌های غدد، استخوان و مفاصل، ضعف دماغ، سرگیجه و اختلالات دماغی (آلزایمر) مصرف میگردد.

برای مصرف، یک قاشق مرباخوری معجون تقویت سیستم ایمنی را بعد از هر وعده غذا میخورند که البته بهتر است با تجویز پزشک‌طب سنتی استفاده گردد.

حکیم خیراندیش نیز استفاده از معجون شلغم و عسل، سالاد آلوورا، سوپ کدو تنبل، معجون سیر و عسل، آب سیب و داروی امام کاظم (علیه السلام) را در تقویت سیستم‌ایمنی مفید و موثر می‌داند.

تقویت سیستم ایمنی بدن با طب سنتی
مصرف روزانه زنجبیل به رفع کمبود زینک در بدن کمک می‌کند.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

پیروی از سبک زندگی سالم برای تقویت سیستم ایمنی حائز اهمیت است.

Image