سلامت رحم و تخمدان در طب سنتی

سلامت و روان

رحم و تخمدان دو جزء مهم اندام جنسی بانوان می‌ باشند که نیاز به مراقبت اصولی برای حفظ سلامت دائمی دارند. همچنین در صورت وجود مشکلاتی در کارکرد صحیح آنان، با استفاده از اقدامات توصیه شده در طب سنتی، می‌ توان تا حد زیادی، سلامت از دست رفته را بازگرداند. شناخت اقدامات مذکور و روش های مراقبتی، امری مهم است که بانوان باید در فراگیری آن کوشا باشند.

اهمیت در سیستم داخلی بدن

اندام داخلی بدن بانوان، بافتی ماهیچه ای می‌ باشد که با داشتن مقدار زیاد نورون های عصبی در قسمت بالای مثانه قرار گرفته است. این بافت ماهیچه ای که از نظر شمایل، شبیه به گلابی می‌ باشد، می‌ تواند تاثیر بسیار بالایی در کارکرد صحیح سیستم داخلی بدن داشته باشد. ارتباط متقابل این بخش از اندام بانوان با مغز، منجر به تولید هورمون های مختلفی می‌ شود. لذا مقدار ترشح هورمون و همچنین نوع آن، میزان سلامت رحم را نشان می‌ دهد.

رحم و تخمدان دو جزو متصل به یکدیگر می‌ باشند که همواره رابطه ای مستقیم را دارا هستند. هورمون های تولید شده از جانب مغز، می‌ تواند به آزادسازی تخمک از تخمدان کمک نماید. تخمک آزاد شده به داخل رحم هدایت شده و می‌ تواند در ترکیب با اسپرم، به یک تخمک باردار تبدیل شود. در غیر این صورت با عمل خونریزی در زمان پریودی، از بین می رود.

رحم، جزو اندام مهمی برای تولید مثل بانوان می‌ باشد. با این حال کارایی این دستگاه در سیستم بدنی افراد، معطوف به زاد و ولد نمی شود. لذا رحم با فرستادن پیام های مختلف به مغز جهت انجام کارکرد اصولی خود، تولید هورمون هایی را الزام می کند. با تولید هورمون، جداره رحم دچار تغییرات قابل توجهی می‌ شود. میزان ضخامت جداره رحم، نتیجه اثرگذاری هورمون های مذکور می‌ باشد.

موارد موثر در سلامت رحم و تخمدان

همانطور که اشاره شد، سلامت رحم و تخمدان، توانایی جنسی عالی و همچنین تولید مثل خوبی را برای بانوان رقم می زند. سلامت جنسی همواره بخش مکملی از سلامت بدنی بانوان است که در صورت داشتن کوچکترین نقصی، با علائم مختلف، مواجه می‌ شود.

در طب سنتی، اثرگذاری طبع مغز روی طبع رحم و همچنین بالعکس، به عنوان مهمترین ملاک سلامت رحم شناخته می‌ شود. به عبارتی با تغییر طبع رحم و تخمدان، طبع مغز نیز دچار تغییر شده و سلامت بدنی فرد را تهدید می‌ کند. طبع رحم همواره گرم و طبع مغز سرد می‌ باشد.

بنابراین سردی مغز، می‌ تواند اعتدال طبعی خوبی را برای رحم به وجود بیاورد. اما در برخی مواقع با تغییر طبع رحم براساس بروز عوامل مختلف، بیماری های شایعی برای این قسمت از اندام بدن از جمله عفونت و عدم باروری تخمک به وجود می آید.

تغییر اخلاط بدن و افزایش مقدار سودا و بلغم در خون افراد، طبعی سرد را برای تمام سیستم بدن ایجاد می‌ کند. لذا رحم و تخمدان نیز تحت تاثیر این اخلاط قرار گرفته و سردی و بیش از حدی را تجربه می کنند. در این زمان افزایش ترشحات رنگی و بدبو، درد در هنگام پریودی و نزدیکی و همچنین سوزش و تکرر ادرار از علائم شایع تغییر طبع رحم و تخمدان در طب سنتی است.

اقدامات مهم برای سلامت رحم در طب سنتی

برای برقراری تعادل در طبع رحم و تخمدان، باید اقدامات درمانی خاصی براساس دستورات طب سنتی انجام بگیرد. این اقدامات ممکن است در لحاظ زمانی، به طول بیانجامد، اما تاثیر خوبی را برای سلامت رحم و تخمدان اعمال می‌ کند. استفاده از انواع نوشیدنی های گرم و عفونت زدا، از ابتدایی ترین روش ها است.

دمنوش های بابونه، پونه کوهی، آویشن شیرازی و مواردی از این قبیل، طبع رحم و تخمدان را به‌ سمت گرمی می برند. همچنین در صورت وجود عفونت و قارچ های مختلف در رحم، پاکسازی لازم را انجام می دهند.

استفاده از روغن های گرم جهت استعمال موضعی برای قسمت زیر ناف، تاثیر فوق العاده ای در اعتدال طبع رحم دارد. روغن های نعنا، سیاهدانه و زیتون، جزو برترین روغن های گرم به شمار می روند.  در زمان پریودی، استعمال موضعی روغن های مذکور می‌ تواند تاثیر بسزایی در کاهش درد موردنظر داشته باشد.

رحم و تخمدان در طب سنتی، براساس اهمیت وافری که دارند، با دستورات مراقبتی ویژه، به محافظت و مراقبت توصیه شده اند. مراقبت از قسمت رحم و تخمدان بانوان، با انجام اقداماتی، اجرایی می گردد. نخوردن خوراکی و نوشیدنی های سرد در زمان عادت ماهانه، عدم نشستن در کف مکان های سرد مانند سرامیک و… جزو اقدامات مذکور می‌ باشد.

سلامت رحم و تخمدان در طب سنتی
سلامت رحم و تخمدان، توانایی جنسی عالی و همچنین تولید مثل خوبی را برای بانوان رقم می زند.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

تغییر اخلاط بدن و افزایش مقدار سودا و بلغم در خون افراد، طبعی سرد را برای تمام سیستم بدن ایجاد می‌ کند.

Image