جلوگیری از بروز مشکلات ناباروری؛ پاکسازی رحم از عفونت

درمان و پیشگیری

رحم به عنوان مهمترین عضو داخلی بدن در تولید مثل می‌تواند دچار عفونت گردد. پاکسازی رحم از عفونت از آن جهت حائز اهمیت است که هر گونه سهل‌انگاری در انجام معاینات دوره‌ای نزد یک متخصص زنان و همچنین سهل‌انگاری در درمان عفونت‌های قارچی و باکتریال واژینال می‌تواند منجر به آسیب رسان شدن عفونت رحم گردد.
رحم یکی از مهم‌ترین اعضای داخلی بدن برای تولیدمثل در خانم‌هاست که در طول سنین باروری و یا حتی قبل و بعدازآن ممکن است دچار آسیب‌های مختلفی شود.
یکی از مهم‌ترین مشکلات احتمالی رحم، عفونت است که معمولاً در صورت سهل‌انگاری در انجام معاینات دوره‌ای نزد یک متخصص زنان و همچنین سهل‌انگاری در درمان عفونت‌های قارچی و باکتریال واژینال ایجاد می‌شود.
عفونت رحم در شرایط عادی می‌تواند میزان توانایی باروری را کاهش دهد و در دوران بارداری می‌تواند خطرات زیادی را برای جنین ازجمله زایمان زودرس، ناهنجاری‌های مادرزادی، ناتوانی ذهنی و ... را ایجاد کند؛ بنابراین پاکسازی رحم با روش‌های مختلف مانند استفاده از طب سنتی و ... بسیار مهم است.
حال اگر سوال شما این است که پاکسازی رحم یعنی چه، در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با اصلی‌ترین و ایمن‌ترین روش‌های قطعی پاکسازی رحم از عفونت آشنا کنیم.

منظور از پاکسازی رحم از عفونت چیست؟

رحم محل رشد جنین و تولیدمثل می‌باشد. در طول سال‌های باروری، عملکرد اصلی آن فراهم کردن یک محیط مناسب پرورشی است که در آن جنین بتواند رشد کند.
تا آن زمان، سلامت رحم و قاعدگی منظم مهم است تا بتواند در زمانی که شما تمایل دارید، وظایف خود را به‌عنوان جایگاهی مناسب برای رشد جنین ایفا کند. رحم عضوی گلابی شکل است که از سه لایه شامل آندومتر (پوشش داخلی)، میومتر (لایه میانی عضلانی) و پریمتریوم (لایه بیرونی) تشکیل شده است.
این بخش از سیستم تولیدمثل از طریق دهانه رحم به لوله‌های فالوپ، دهانه رحم و واژن متصل می‌شود. پاکسازی رحم به‌طورکلی به معنی خارج کردن هر ماده و پوششی است که در هر زمان نباید در رحم وجود داشته باشد.
چرخه قاعدگی به‌طور طبیعی رحم را تمیز می‌کند. درحالی‌که رحم منتظر فرصت مناسب برای لقاح است، برای سالم ماندن به سیستم‌های خود پاکسازی متکی است؛ زیرا اگر لقاح اتفاق نیفتد، پوشش داخلی رحم (آندومتر) نباید داخل رحم بماند و باید از طریق قاعدگی ریخته شود.
با شروع یک چرخه جدید، پوشش مجدد تشکیل می‌شود و به انتظار شانس مجدد برای بارداری می‌ماند. تا زمانی که رحم دچار بیماری‌هایی مانند عفونت نشده باشد، خودش به‌صورت طبیعی پاکسازی کاملی را انجام می‌دهد و مشکلی ندارد؛ اما گاهی مانند شرایط وجود عفونت، باید خودمان با روش‌های پزشکی و یا به پاکسازی رحم از عفونت در طب سنتی بپردازیم تا به سلامت رحم برای بارداری کمک کنیم.
سهل‌انگاری درمان و پاکسازی رحم از عفونت جوانان می‌تواند منجر به مشکلات عدیده‌ای برای باروری شود و حتی ممکن است منجر به ناباروری شود.
از طرفی چالش‌هایی مانند قاعدگی نامنظم یا از دست دادن قاعدگی، PID (بیماری التهابی لگن)، فیبروم رحم، اندومتریوز و PCOS، سلامت رحم را تحت‌فشار قرار می‌دهند. در این شرایط، پاکسازی رحم می‌تواند به رحم و سیستم تولیدمثل شروعی تازه برای بهبود باروری بدهد.
در بسیاری از خانم‌ها که دچار عدم موفقیت در بارداری می‌شوند، تنها درمان همین مسائل و پاکسازی رحم می‌تواند توانایی بارداری آن‌ها را افزایش داده و آن‌ها را به موفقیت برساند؛ بنابراین شما نیز اگر به چنین بیماری‌هایی مبتلا هستید حتماً تحت نظر یک متخصص زنان به درمان و پاکسازی رحم از عفونت جوانان و سایر بافت‌های احتمالی مانده در رحم بپردازید تا دچار مشکلات بعدی نشوید.
پاکسازی رحم و سایر بافت‌های احتمالی از عفونت می‌تواند رحم شما را در طول زندگی به‌طور مطلوب و سلامت حفظ کند. بااین‌حال، شما نباید برای پاکسازی رحم از عفونت بخصوص با مواد طبیعی زیاده روی کنید؛ زیرا می‌تواند عوارض جانبی دیگری برایتان ایجاد کند.

 

پاکسازی رحم یعنی چه؟

همانطور که پیشتر اشاره کردیم رحم به شکل طبیعی خود را در طی سیکل قاعدگی پاکسازی می‌کند، با این حال در صورت بروز هر نوع عفونت ضروری است در اسرع وقت به یک دکتر زنان خوب و پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا از بروز عوارض جدی ناشی از عفونت از جمله ناباروری، نازایی و احتمال سقط جنین و غیره جلوگیری نمایید.
برای جلوگیری از بروز هر گونه عارضه جانبی ناشی از درمان نادرست یا اشتباه و مقاومت بدن نسبت به درمان مناسب از هرگونه خوددرمانی و نادیده انگاری عفونت جدا اجتناب نمایید.


 

پاکسازی رحم از عفونت در طب سنتی با استفاده از گیاهان دارویی

برخی از گیاهان دارویی برای پاکسازی رحم از عفونت در طب سنتی بسیار ایده آل هستند؛ اما مهم‌ترین اصل برای پاکسازی رحم مراجعه به یک متخصص زنان خوب و در ابتدا دریافت درمان کامل است.
بعداز یافتن پاسخ به سوال پاکسازی رحم یعنی چه، برای پاکسازی رحم از عفونت به‌صورت نهایی یا جلوگیری از عفونت مجدد در صورت صلاحدید متخصص زنان می‌توانید از روش‌هایی که در ادامه برایتان خواهیم گفت به‌عنوان روش کمکی استفاده کنید.


-    گلدن سیل (Hydrastis canadensis)


گلدن سیل یک گیاه ضد میکروبی قوی است که به تجزیه و خروج سموم در رحم کمک می‌کند. این گیاه، یک گیاه کلیدی برای پاکسازی رحم از عفونت جوانان یا مشکلات ناشی از فیبروم‌ها، کیست‌های تخمدان و اندومتریوز است. گلدن سیل به دلیل قدرتی که دارد در فرمول پاکسازی باروری بهترین عملکرد را دارد.


-    جلبک‌های دریایی


جلبک‌های دریایی مانند مثانه، آرام به از بین بردن مواد مانده در رحم کمک می‌کنند. این ماده به‌عنوان منبع خوبی از مواد معدنی، نفخ و درد باروری را نیز کاهش می‌دهد. جلبک‌های دریایی را می‌توان در رژیم غذایی روزانه یا در فرمولی برای پاکسازی باروری گنجاند.


-    دونگ کوای (Angelica sinensis)


زنانی که سیکل‌های قاعدگی آن‌ها غایب یا نامنظم است، دیواره رحم نازک یا جریان قاعدگی کمی دارند. این افراد می‌توانند برای پاکسازی رحم از عفونت و سایر بافت‌های احتمالی از دونگ کوای بهره ببرند.
استفاده از این گیاه دارویی همچنین می‌تواند زمان چرخه قاعدگی را برای بسیاری از زنان، به‌ویژه زنانی که از داروهای ضدبارداری هورمونی یا داروهای باروری استفاده می‌کنند، بهبود بخشد. دونگ کوای را می‌توان به‌صورت عصاره یا به‌عنوان چای استفاده کرد.


-    تمشک قرمز (Rubus idaeus)


تمشک قرمز برای پاکسازی رحم بسیار عالی است. تمشک قرمز همچنین جریان قاعدگی سالم را افزایش می‌دهد، بافت‌ها را تقویت می‌کند و منبع غنی ویتامین C است. تمشک قرمز را می‌توانید به‌صورت دمنوش یا بخشی از ترکیب چای استفاده کنید.


-    سیب‌زمینی وحشی (Dioscorea villosa)


سیب‌زمینی وحشی، شل کننده عضلانی ملایمی برای اسپاسم و گرفتگی رحم است و می‌تواند برای پاکسازی رحم از عفونت نیز مفید باشد.
این سبزیجات همچنین از قاعدگی سالم و سلامت تخمدان حمایت کرده و برای زنان مستعد ابتلا به کیست تخمدان مفید است. این گیاه در همه جا قابل دسترس نیست، اما ترکیبات آن به‌صورت مکمل موجود است که در صورت تأیید متخصص زنان می‌توانید از آن استفاده کنید.


 
-    گل همیشه بهار


گل همیشه بهار یک گیاه عالی برای پاکسازی رحم در طب سنتی است که می‌توان از آن برای حمایت از سلامت رحم استفاده کرد.
این گیاه خاصیت پاک‌کنندگی دارد، اما غشاهای مخاطی را تحریک نمی‌کند و همین ویژگی آن را برای رحم مفید می‌کند. نوشیدن چای گل همیشه بهار، یا ترکیب گل همیشه بهار و بابونه در چای، می‌تواند به تنظیم خونریزی قاعدگی و کاهش گرفتگی عضلات نیز کمک کند.
 برای این منظور باید از این دمنوش یک هفته قبل از قاعدگی استفاده شود. اگر باردار هستید از مصرف گل همیشه بهار اجتناب کنید؛ زیرا احتمال سقط‌جنین وجود دارد.


-    کوهوش سیاه


کوهوش سیاه یک گیاه دارویی در آمریکای شمالی است که در طول تاریخ برای درمان تقریباً تمام اختلالات دستگاه تناسلی زنان استفاده می‌شده است و می‌توان از آن برای پاکسازی رحم از عفونت قارچی نیز استفاده کرد.
استفاده از کوهوش سیاه به‌عنوان یک درمان سنتی برای اختلالات مختلف از ناباروری تا گرگرفتگی در یائسگی می‌تواند مفید باشد؛ اما مصرف آن به مقدار زیاد ممکن است باعث طولانی شدن یا سنگین شدن پریود شود.


-    جعفری


جعفری یکی از بهترین سبزیجات برای مصرف روزانه در یک رژیم غذایی سالم است و یک محرک ملایم قاعدگی است که به پاکسازی رحم از عفونت نیز کمک می‌کند.
 جعفری ممکن است به ایجاد چرخه قاعدگی با عوارض جانبی کمتر نسبت به گیاهان قوی‌تر کمک کند. جعفری زمانی که به‌صورت داخلی مصرف شود، به‌عنوان یک داروی پاک‌کننده نسبتاً ضعیف است.
برخی از پزشکان استفاده از جعفری را به‌عنوان شیاف واژینال طبیعی برای تحریک جریان قاعدگی توصیه می‌کنند.


-    بابونه


بابونه می‌تواند علائم سندرم پیش از قاعدگی را کاهش دهد و به پاکسازی رحم از عفونت کمک کند. برخی از پزشکان طب سنتی اعتقاد دارند که نوشیدن چای بابونه می‌تواند به کاهش علائم آندومتریوز نیز کمک کند.


-    نعناع تند


نعناع دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است که می‌تواند درد لگن ناشی از اندومتریوز یا قاعدگی را کاهش دهد. همچنین این گیاه ارزشمند برای پاکسازی رحم از عفونت به‌صورت طبیعی بسیار مفید است.


-    زنجبیل


زنجبیل التهاب را کاهش می‌دهد و درعین‌حال اکسیژن و جریان خون را به سمت رحم شما افزایش می‌دهد. زنجبیل در واقع یک سم‌زدای خوب برای کل بدن است، زیرا از عملکرد کبد پشتیبانی می‌کند، گردش خون را تقویت می‌کند و عرق کردن سالم را تقویت می‌کند.
مصرف آن در دوران بارداری به مقدار متعادل بی‌خطر است و طبق گفته مرکز ملی طب مکمل و جایگزین، در واقع یک درمان اثبات شده برای تهوع در زنان باردار است. همچنین می‌تواند به پاکسازی رحم از عفونت کمک کند.
نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشیداین است که به دلیل اینکه میزان مواد مؤثر هیچ‌کدام از این روش‌های طبیعی مشخص نیست و واکنش بدن افراد مختلف نسبت به آن‌ها متفاوت است، احتمال دارد همه آن‌ها برای پاکسازی رحم ، نتیجه مطلوبی ارائه ندهد.
همچنین باید در استفاده از آن‌ها مداومت داشته باشید و هیچ‌کدام از آن‌ها را قبل از درمان عفونت واژن و مشورت با پزشک استفاده نکنید.
بخور واژن جهت پاکسازی رحم از عفونت جوانان
همان‌طورکه قبلاً نیز به آن اشاره کردیم یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد عفونت در رحم عدم توجه به عفونت‌های قارچی و باکتریال واژن و سهل‌انگاری درمان آن است؛ بنابراین باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشید.
در طول قاعدگی، رابطه جنسی و زایمان، واژن در شرایط سختی قرار دارد. هنگامی‌که تغییرات هورمونی و مشکلات کف لگن اضافه شود، گاهی اوقات ناحیه واژن دچار عدم تعادل شده و عفونت‌ها شروع می‌شوند.
بخور دادن یک درمان طبیعی قدیمی است که گفته می‌شود واژن و رحم را از عفونت‌ها و بافت‌های مختلف مانده در رحم پاکسازی می‌کند، قاعدگی را تنظیم می‌کند و گرفتگی و نفخ پریود را کاهش می‌دهد.
بخار دادن یا بخور دادن واژینال، بخار ساطع شده از برخی گیاهان است که به داخل واژن شما هدایت می‌شود. بهتر است این کار توسط افراد ماهر در زمینه طب سنتی انجام شود و انجام آن به‌صورت خودسرانه و در خانه به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.
گیاهانی که اغلب به‌تنهایی یا به‌صورت ترکیبی برای این کار استفاده می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • ماگورت
 • افسنطین
 • بابونه
 • کالاندولا
 • ریحان
 • پونه کوهی

 


در مراکزی که این کار را به‌صورت تخصصی انجام می‌دهند، یک صندلی مخصوص وجود دارد که دارای سوراخی برای عبور بخار است؛ اما انجام آن در خانه کمی چالش‌برانگیزتر است.
در زیر یک روش پیشنهادی برای انجام بخار واژینال در خانه آورده شده است. بااین‌حال، قبل از اینکه خودتان آن را امتحان کنید، باید مزایای احتمالی و مسائل ایمنی احتمالی آن را در نظر بگیرید.

 

 • حدود یک فنجان از گیاهان انتخابی خود را به یک ظرف آب داغ اضافه کنید.
 • اجازه دهید گیاهان حداقل یک دقیقه دم بکشند.
 • لباس‌های خود را از کمر به پایین درآورید.
 • مستقیماً روی حوضچه بایستید یا چمباتمه بزنید. برخی از افراد ترجیح می‌دهند لگن را در توالت قرار دهند و سپس روی توالت بنشینند.
 • یک حوله را دور کمر و پاهای خود بپیچید تا از خروج بخار جلوگیری کنید.
 • میانگین زمان بخار بین 20 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. بسته به گرمای آب، بخار ممکن است زودتر تمام شود.

 

توجه داشته باشید که هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد بخار دادن واژن به هر شرایطی به پاکسازی رحم از عفونت جوانان کمک می‌کند. همچنین گرمای بیش‌ازحد واژن ممکن است محیط مناسب‌تری را برای رشد باکتری‌هایی که باعث عفونت‌های مخمری و سایر عفونت‌های واژن می‌شوند، فراهم کند.
پوست واژن ظریف و حساس است و به‌راحتی آسیب می‌بیند؛ بنابراین در صورت بخار دادن اشتباه یا بیش‌ازحد ممکن است دچار سوختگی شود. هیچ دستورالعمل پزشکی قابل قبولی برای بخار دادن واژن شما وجود ندارد. این بدان معناست که حتماً باید قبل از انجام این روش با متخصص خود مشورت کنید.


 

علت عفونت رحم چیست؟

مخمرها و باکتری‌ها همیشه به میزان کمی در واژن زندگی می‌کنند و حتی برای سلامت محیط واژن مفید هستند. عفونت قارچی یا باکتریال رحم به این معنی است که سلول‌های مخمری یا باکتری‌ها به دلایل مختلف بیش‌ازحد در واژن رشد کرده‌اند و به دلیل عدم درمان به رحم انتقال یافته‌اند.
 این عفونت‌ها بسیار شایع هستند. اگرچه آن‌ها می‌توانند شما را بسیار آزار دهند، اما معمولاً قابل درمان هستند. گاهی نیز به دلیل برخی از عمل‌های تهاجمی یا نیمه تهاجمی مانند عمل‌های هیستروسکوپی، لاپاراسکوپی، جراحی‌های باز، کورتاژ و ... که برای درمان بیماری‌های دیگر دستگاه تناسلی و تولیدمثل مانند تخلیه کیست‌ها و فیبروم انجام می‌شود، به دلیل اینکه محیط انجام عمل و ابزار مورد استفاده استریل نبوده‌اند، احتمال عفونت رحم را افزایش می‌دهند.
زایمان نیز عامل دیگری است که باعث عفونت رحمی در بسیاری از افراد می‌شود. همچنین در شرایط بارداری به دلیل تغییرات هورمونی شدید، بدن خانم‌ها بیشتر مستعد ابتلا به انواع عفونت می‌شود که یکی از آن‌ها عفونت رحم است و نیاز به پاکسازی رحم از عفونت وجود دارد تا خطراتی مانند سقط‌جنین، ناهنجاری‌های مادرزادی، زایمان زودرس و ... ایجاد نشود.
 بیشتر عفونت‌های قارچی توسط نوعی مخمر به نام کاندیدا آلبیکنس ایجاد می‌شود.

 

علائم عفونت رحم چیست؟‌

رحم بیشتر دچار عفونت‌های قارچی می‌شود و عفونت قارچی باعث خارش یا درد در نواحی آلوده خواهد شد و گاهی اوقات باعث درد یا سوزش هنگام ادرار کردن یا رابطه جنسی می‌شود.
برخی از زنان همچنین دارای ترشحات غلیظ، کلوخه و سفیدرنگی هستند که بویی ندارد و کمی شبیه پنیر دلمه است. این علائم در طول هفته قبل از دوره قاعدگی شما بیشتر دیده می‌شود.

 

تشخیص علائم جهت پاکسازی رحم از عفونت

اگر متخصص شما قدرت تشخیص بالایی نداشته باشد، به‌راحتی ممکن است نوع عفونت را اشتباه تشخیص دهد؛ زیرا برخی از علائم عفونت‌های مختلف کاملاً متفاوت هستند.
این امر باعث می‌شود شما درمان‌های مناسبی را دریافت نکنید و پاکسازی رحم از عفونت به‌درستی انجام نشود.
معمولاً پزشک برای تشخیص عفونت رحم علاوه بر علائمی که شما شرح می‌دهید، از معاینه لگنی و در صورت نیاز برخی آزمایشات استفاده می‌کند.

 

درمان پاکسازی رحم از عفونت چگونه انجام می‌شود؟

درمان عفونت رحم به نوع عفونت بستگی دارد. اگر باردار نباشید معمولاً داروهای مناسب بسته به نوع عفونت و شدت آن برایتان تجویز می‌شود؛ اما در صورت بارداری معمولاً از داروهای موضعی مانند کرم‌ها و شیاف‌ها و همچنین داروهای تزریقی جهت پاکسازی رحم از عفونت جوانان استفاده خواهد شد.
عفونت‌های قارچی در دوران بارداری بسیار شایع است. اگر باردار هستید، بدون مشورت با پزشک خود از دارو برای عفونت قارچی رحم استفاده نکنید.
اگر از کرم یا شیاف برای درمان عفونت استفاده می‌کنید، برای کنترل بارداری از کاندوم یا دیافراگم استفاده نکنید؛ زیرا روغن موجود در برخی داروها لاتکس را ضعیف می‌کند و احتمال بارداری وجود دارد.
بسیاری از زنان عفونت‌هایی دارند که عود می‌کنند. اگر در یک سال بیش از چهار عفونت قارچی را تجربه کردید باید مجدداً برای درمان‌های قوی‌تر به متخصص خود مراجعه کنید.
 او ممکن است آزمایشاتی را انجام دهد تا ببیند آیا عفونت‌های قارچی شما به دلیل مشکلات سلامتی دیگری مانند دیابت ایجاد شده است یا خیر؟


 

آیا می‌توان از عفونت‌های قارچی رحم پیشگیری کرد؟

اگر بهداشت دستگاه تناسلی را رعایت کنید، عفونت واژن و بعدازآن عفونت رحم ایجاد نمی‌شود یا احتمال آن بسیار کم است. جهت پیشگیری از این نوع عفونت، به نکات زیر توجه داشته باشید:

 

 • ناحیه واژن خود را همیشه تمیز نگه دارید. از آب و صابون ملایم و بدون اسانس استفاده کنید. سپس خوب آبکشی نمایید.
 • پس از استفاده از توالت، ناحیه تناسل را از جلو به عقب پاک کنید تا از پخش مخمر یا باکتری از مقعد به واژن یا مجاری ادراری جلوگیری شود.
 • از لباس زیر نخی استفاده کنید که به خشکی ناحیه تناسلی شما کمک می‌کند و گرما و رطوبت را در خود نگه نمی‌دارد.
 • از پوشیدن لباس‌های تنگ مانند شلوار جین خودداری کنید؛ زیرا این لباس‌ها گرما و رطوبت بدن را در ناحیه تناسلی شما افزایش داده و محیط مناسبی را برای عفونت ایجاد می‌کنند.
 • فوراً لباس شنای خیس را بعد از شنا عوض کنید. پوشیدن مایو خیس برای ساعات زیاد می‌تواند ناحیه تناسلی شما را گرم و مرطوب نگه دارد.
 • پدها یا تامپون‌ها را به‌صورت منظم و نهایتاً 4 ساعت یک‌بار عوض کنید.
 • از دوش واژینال یا استفاده از تامپون‌های دئودورانت یا اسپری‌ها در ناحیه واژن خودداری کنید. این موارد می‌توانند تعادل طبیعی ارگانیسم‌ها را در واژن شما تغییر دهند.
جلوگیری از بروز مشکلات ناباروری؛ پاکسازی رحم از عفونت
در صورت ابتلا به عفونت شما باید به دنبال روش‌های پاکسازی رحم باشید؛ زیرا وجود عفونت در رحم چه در بارداری و چه خارج از بارداری می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما ایجاد کند و در شرایط غیر بارداری می‌تواند حتی موجب ناباروری شود.

مالکیت معنوی مجله سلامت پلاس (healthplusmag.ir) علامت تجاری ناشر است. سایر علائم تجاری مورد استفاده در این مقاله متعلق به دارندگان علامت تجاری مربوطه می باشد. ناشر وابسته یا مرتبط با دارندگان علامت تجاری نیست، و توسط دارندگان علامت تجاری حمایت، تایید یا ایجاد نشده است، مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد و هیچ ادعایی از سوی ناشر نسبت به حقوق مربوط به علائم تجاری شخص ثالث وجود ندارد.


لینک سایت مرجع

همان‌طورکه ملاحظه کردید عوامل مختلفی می‌توانند منجر به عفونت رحم شوند که مهم‌ترین آن‌ها سهل‌انگاری درمان عفونت‌های واژن است که به رحم انتقال پیدا می‌کند.

Image